Na finančné trhy sa za absencie negatívneho ekonomického fundamentu opäť vrátila volatilita. Stojí na ňou predovšetkým politická neistota za Atlantikom a nepredvídateľné kroky amerického prezidenta v podobe možného rozpútania obchodnej vojny s Čínou, ktorými sa Donald Trump podľa hesla „Amerika na prvom mieste“ snaží naivne a populisticky bojovať proti najnižšiemu schodku obchodnej bilancie od roku 2008.
Pozitívnemu sentimentu na trhoch nepomohli ani dobré ekonomické dáta z Číny a februárové inflačné čísla z USA. Tie potvrdili zníženie rastovej dynamiky spotrebiteľských cien, čo v preklade znamená možnosť menej agresívneho postoja FED-u pri uťahovaní menových kohútikov a zároveň vytvára pevnú pôdu pod nohami akciových investorov. Dlhopisové výnosy sa však na druhej strane z takéhoto vývoja rozhodne netešia.
Na nepredvídateľnosť krokov Trumpovej administratívy dopláca aj americký dolár, ktorý sa voči košu najvýznamnejších mien obchoduje blízko najnižších úrovní za ostatné tri roky. Oslabená zelená bankovka v dôsledku pokračujúceho rastu ťažby ropy v USA nepomáha ani rastu cien čierneho zlata, ktoré oslabuje aj názorový rozpor vo vnútri OPEC-u ohľadne „férovej“ ceny ropy.
Kým Saudská Arábia kvôli plánovanej transformácii modelu ekonomického rastu založeného na nižšej závislosti na ropných príjmoch do štátneho rozpočtu presadzuje cenu blízko úrovne 70 USD za barel, Iránu na druhej strane postačujú omnoho nižšie úrovne, keďže cena pretláčaná najväčším producentom OPEC-u môže viesť - na úkor straty trhového podielu ropného kartelu - k ešte masívnejšiemu boomu amerických bridlíc čo naznačuje, že júnové závery zo zasadnutia OPEC-u nemusia byť vôbec jednoznačné.
Autorom je Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.