Reuters
StoryEditor

Japonsko je v strese pred summitom s Trumpom. Všetky požiadavky USA totiž ohrozujú japonskú ekonomiku

06.04.2018, 00:00
Donald Trump sa cielene snaží tlačiť na hlavných obchodných partnerov, aby zlepšili podmienky pre americké firmy na ich trhoch.

Japonskí vládni predstavitelia sa začínajú obávať stretnutia s Donaldom Trumpom počas nadchádzajúceho summitu v USA. Už dnes sa pripravujú na tvrdú rétoriku amerického prezidenta ohľadom obchodných dohôd.

Trump sa pravdepodobne kriticky „oprie“ do súčasnej vládnej garnitúry v Japonsku za politiku lacného jenu, ktorá zvýhodňuje japonské firmy, avšak súčasne trestá americké firmy pri exporte do Japonska.

Donald Trump sa cielene snaží tlačiť na hlavných obchodných partnerov, aby zlepšili podmienky pre americké firmy na ich trhoch. Minulý mesiac absolvoval Trump stretnutie napríklad s Južnou Kóreou, kde rýchlo dosiahol dohodu podľa svojich predstáv vrátane doložku o vylúčení devalvácie meny na podporu medzinárodného obchodu.

Presne tejto požiadavky sa boja japonskí politici. Ak by Trump začal obviňovať Japonsko a konkrétne Bank of Japan (BoJ) z devalvácie jenu a udržiavania kurzu na nízkych úrovniach, japonskí predstavitelia by sa len ťažko dokázali brániť. Dôvod je prostý: Trump má v tejto výčitke, samozrejme, pravdu.

Japonský jen by sa v tomto prípade mohol dostať do pozornosti investorov a pravdepodobne by posilnil, nakoľko BoJ by mohla byť donútená pritvrdiť jastrabiu rétoriku. Pritom dnes je jen o cca 20 percent silnejší voči svojím minimám v roku 2015, keď sa pár USD/JPY obchodoval okolo úrovne 125. Aktuálne sa jeho hodnota nachádza pri čísle 105.

Japonci sa na spomínanom summite budú snažiť odolávať nátlaku amerických politikov, aj keď by to mohlo znížiť ich šance pri rokovaniach o uvoľnení uvalených ciel na oceľ a hliník. Trump spravil pri clách výnimku pre niektoré krajiny ako napr. Kanada, Mexiko a EU, avšak Japonsko zatiaľ medzi tieto krajiny nezahrnul.

Pozícia Japonska v tejto otázke nie je ani trochu dobrá. Americkí zástupcovia už v minulosti kritizovali príliš lacné japonské autá, ktoré sa vyvážajú do Spojených štátov, pričom na druhej strane sa im nepáči komplikovaný logistický rámec pre predaj farmárskych a mäsiarskych výrobkov v Japonsku. Tie tam dovážajú americké spoločnosti.

Obavy z obchodnej vojny medzi USA a Čínou viedli k nákupom jenu, a ten preto zostáva od začiatku roka vyššie o cca 6 percent, čo skôr vyhovuje Američanom.

Japonsko však pravdepodobne nebude chcieť podpísať doložku o vzdaní sa oslabovania meny ako nástroja menovej politiky, nakoľko to bol - vďaka extrémne uvoľnenej monetárnej politike - hlavný cieľ tejto krajiny v posledných rokoch.

Otázkou preto zostáva, aký veľký tlak vyvinie Trump na Japoncov v prospech ním navrhovaných zmien a aké sankcie uvalí na Japoncov, keď sa mu ich nepodarí dosiahnuť.

Autor článku je Peter Bukov, hlavný analytik TopForex.

01 - Modified: 2022-11-26 08:23:17 - Feat.: - Title: Musk by volil Trumpovho rivala DeSantisa. Tvrdí, že je zo súčasnej vlády sklamaný 02 - Modified: 2022-11-24 20:20:50 - Feat.: - Title: Bývalá novinárka magazínu Elle žaluje Trumpa. Tvrdí, že ju znásilnil v skúšobnej kabínke 03 - Modified: 2022-11-22 20:29:55 - Feat.: - Title: Americký najvyšší súd povolil Kongresu žiadať o Trumpove daňové záznamy 04 - Modified: 2022-11-21 09:20:25 - Feat.: - Title: V Amerike to vyzerá na poriadny bizár. Kandidatúru na prezidenta oznámil Trump aj Kanye West 05 - Modified: 2022-11-20 07:56:55 - Feat.: - Title: Nemožné sa stalo skutočnosťou. Elon Musk na základe hlasovania ľudí obnovil účet Donalda Trumpa na Twitteri
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2022 23:50