Veľký investičný gigant Bank of America začína vidieť podobný scenár na finančných trhoch, ako sa udial v roku 1998. Rozvojové trhy (Emerging Markets) sú vypredávané kvôli silnejšiemu doláru a vyšším sadzbám v USA, pričom v USA rastú technologické spoločnosti na nové maximá kvôli optimizmu z domácej ekonomiky. To veľmi nápadne pripomína situáciu spred dvoch dekád.
„Odtrhnutie USA“ od reality inde vo svete, splošťujúca sa dlhopisová krivka (teda znižujúci sa rozdiel medzi krátkymi a dlhými výnosmi), kolabujúce rozvojové trhy – to všetko vyzerá ako pred dvadsiatimi rokmi. Oznámili to vo svojej analýze stratégovia banky.
Vtedy sa kríza začala lokálnou devalváciou thajského bahtu v roku 1997, panika sa rýchlo preniesla do ostatných krajín a následne to viedlo až k ruskému defaultu v roku 1998. Hneď za tým padol aj veľký investičný fond Long Term Capital Management (LTCM) čo celú situáciu výrazne zhoršilo.
Navyše, utesňovanie monetárnej politiky od roku 1990 viedlo k posilneniu dolára až o 25 percent počas troch rokov predchádzajúcich roku 1998. To spôsobilo aj inverznú dlhopisovú krivku, k čomu sa blížime aj v súčasnosti.
Vypuknutie finančnej paniky malo za následok prudké zníženie sadzieb, čo podnietilo vznik dot.com bubliny v roku 2000.
Medzi vtedajšou a súčasnou situáciou je tu veľa podobností, avšak samozrejme platí, že história sa nemusí opakovať. Analytici BoFA však očakávajú pokles indexu Nasdaq, prepad 30-ročného výnosu až k 2,5 percenta a dolárového indexu naspäť k 90.
Je potrebné si uvedomiť, že spready medzi dlhopismi prudko rastú a rizikovejšie dlhopisy sú silno vypredávané, finančný subindex v USA zaznamenal svoju najdlhšiu sériu strát v histórii a výrazne prekúpený trh technologických akcií by naozaj mohli viesť k väčšej korekcii pri akciách.
Navyše, Fed zdvihne sadzby ešte dvakrát tento rok, čo by mohlo viesť k ďalšiemu posilneniu dolára a zároveň aj k ešte väčšej panike na rozvojových trhoch.
Nechajme sa teda prekvapiť, či bude leto na burzách pokojné, alebo nás čaká väčší prepad, pred ktorým už varovali viaceré známe mená v investičnom svete.
Autor článku je Peter Bukov, hlavný analytik TopForex.