Takto to nemalo vyzerať. Projekt spoločnej meny mal byť pozitívnym stimulom, ktorý mal pomôcť Európe dobehnúť jej zaostávanie za svetom. Šampanské otvárané pred dvadsiatimi rokmi pri vzniku eura sa ukazuje ako predčasné. Dôvody na oslavy nie sú ani po dvoch dekádach. Naopak.
Krátka história eura
Euro zažilo prvú krízu hneď po svojom vzniku. Investori neverili, že by z eura mohol byť životaschopný projekt. Spolu s globálnou recesiou v rokoch 2000-01 sa spoločná mena prepadla o 30 percent až k svojim historickým minimám 0,83 dolára. Euro museli zachraňovať centrálne banky svojimi intervenciami.
Na začiatku roka 2002 prišlo k veľkému obratu - svetová ekonomika začala prudko rásť ťahaná americkou bublinou nehnuteľností. Pre najbližších 6 rokov euro zažilo svoje najlepšie obdobie v histórii. Jeho hodnota sa takmer zdvojnásobila k 1,60 dolára.
Veľká finančná kríza však dala tomuto optimizmus koniec. A potom to už išlo iba z kopca. Silný rast eura a rast ekonomiky na dlh v predkrízových rokoch spôsobil vytvorenie obrovského množstva nerovnováh na účtoch vlád, bánk, domácností ale aj firiem.
Oslabovanie eura nezastavilo ani odhodlanie Európskej centrálne banky zachrániť euro „za každú cenu“ a ani otvorený program kvantitatívneho uvoľňovania. Odraz od úrovne $1,05 zabezpečil euru až obnovený globálny ekonomický rast začiatkom roka 2016. Ten sa však v roku 2018 skončil.
Čo bude s eurom?
Polovicu svojho času euro trávilo v jednej či druhej kríze zachraňované intervenciami centrálnych bánk. Nie najlepšia vizitka pre menu, ktorá mala dodať európskej ekonomike nový impulz.
Nedodala. V porovnaní so svojim najväčším konkurentom – USA, európska ekonomika za posledných dvadsať rokov expandovala iba vlažne, keď kumulatívne vrástla o 15 percent menej ako ekonomika americká. Medzera sa ďalej prehĺbila.
A to aj napriek tomu, že Európa kvôli svojej slabej vnútornej ekonomike vsadila všetko na jednu kartu - export. Eurozóna sa stala globálnym lídrom v medzinárodnom obchode, keď jej podiel exportu na HDP vzrástol na takmer 50 percent. Nakoniec jej to pomohlo iba čiastočne kompenzovať domácu slabosť.
Rok 2018 končí pre euro s veľkými otáznikmi. Ak bude globálna ekonomika pokračovať v poklese s tým, ako sa končí posledný veľký ekonomický cyklus, exportne zameraná eurozóna má problém.
Jej vnútorná ekonomika je slabá a už ju nedokáže kompenzovať ani rast exportu. Nemecko tak spolu s Talianskom pravdepodobne skončia rok 2018 v recesií. A to bude iba začiatok problémov s tým, ako sa v eurozóne od poslednej krízy takmer nič neopravilo.
Európu a eurozónu čakajú veľké zmeny. Tenzie budú rásť spolu so slabosťou ekonomiky.
Na oslavy 20. výročia vzniku eura je priskoro. Šampanské si otvoríme až potom, ako euro prežije ďalšiu ekonomickú krízu. Prešli dve dekády a pred eurom stojí rovnako neistá budúcnosť ako v roku 1999.