Robert Fico vždy tvrdil, že chce zostaviť vládu, ktorá bude medzinárodne akceptovaná. Po výsledku volieb sa však zdá, že s tým bude mať problémy. Najmä pri koalícii Smeru s SNS a ĽS-HZDS. Podľa europoslankyne Smeru Moniky Beňovej je síce Európskej únii jedno, ako bude vyzerať nová slovenská vláda. Poukázala pritom na poľskú vládu zloženú z konzervatívcov, populistov a nacionalistov, ktorá vraj nikomu neprekáža. Treba však dodať, že tú únia v skutočnosti neakceptuje, ale len toleruje.
Pre zahraničie bol dlhé roky tŕňom v oku predseda HZDS Vladimír Mečiar. V posledných rokoch sa kŕčovito snažil presvedčiť európskych politikov, že sa zmenil, dá sa ale pochybovať o tom, či mu uverili. Jeho reči o "Spojených štátoch európskych" neznejú ani presvedčeným Európanom úprimne.
Aj v únii však vedia, že Mečiar je vo vláde neakceptovateľný prakticky pre všetky ostatné strany. S HZDS ako takým však zásadný problém nemajú. Najmä ak je ďalším kandidátom do vlády SNS, ktorá sa stala novým strašiakom európskych politikov. Hoci SNS prízvukuje európsku orientáciu strany a hovorí o zavedení eura, zahraničné médiá aj politici ju neoznačujú za národne orientovanú, ale nacionalistickú. Tým ju hádžu do jedného koša so stranami pravicových extrémistov, ako je francúzsky Národný front alebo poľská vládna Liga poľských rodín. Práve na tom vidieť, že Európe nie je jedno, ktoré strany budú vo vláde.
Európski politici sú zvyknutí na diplomatické vyjadrenia, preto nepovedia, že SNS vo vláde jednoducho nechcú. Ak však začneme čítať medzi riadkami, je jasné, že vládu s nacionalistami bude únia nanajvýš tolerovať. Veď práve Socialistická frakcia europarlamentu, do ktorej patrí aj Smer, je najväčším kritikom poľskej vlády. Celkom oprávnene musia poľskí predstavitelia pri každej zahraničnej návšteve počúvať otázky o tom, ako to vlastne je s občianskymi právami a právami menšín v Poľsku. Aj keď SNS nie je (zatiaľ) až taká extrémistická ako Liga poľských rodín, bola by škoda, ak by sa do podobnej situácie ako Poľsko dostalo aj Slovensko.
StoryEditor