Zlato, známe ako bezpečný prístav v neistých časoch alebo v časoch ekonomickej recesie, sa postupne stáva stredobodom záujmu. Investori sa v posledných mesiacoch prikláňajú k tomuto drahému kovu stále viac a viac.
Podľa Bloombergu sme aktuálne svedkami 17-dňového, rekordného postupného nárastu v príleve peňazí do zlata od finančnej krízy.
Ako ukazuje graf, podobný prílev kapitálu sme mohli zaregistrovať v roku 2016 a 2012. Graf znázorňuje počet za sebou idúcich dní prílevu kapitálu do zlatých ETF po roku 2009.
Poznámka: Dáta zobrazujú len prílev kapitálu, nie odlev
Zlato sa aktuálne obchoduje pri psychologickej úrovni 1500 USD a od januára narástlo o viac než 17 percent. Za posledných 17 dní jeho cena mierne klesala.
Investori vyhľadávajú tento „bezpečný prístav“ v čase, keď je monetárna politika ECB príliš uvoľnená a americká centrálna banka takisto pokračuje v tomto tempe. Navyše, obchodná vojna medzi USA a Čínou takisto hrá cene zlata do karát.
Uvidíme, ako sa bude vyvíjať vzťah medzi USA a EU, o pár mesiacov môže byť situácia diametrálne odlišná. Aj keď sa blíži k „deadline“ ohľadom brexitu a za posledné dni sa znižovala šanca o dohode, koncom tohto týždňa niektoré média uviedli, že by k dohode napokon mohlo dôjsť.
Ak by sa spomínajúce problémy nevyriešili, tak prílev kapitálu do zlata by mohol celkovo narastať. Pokiaľ sa však pozrieme na graf, tak z minulosti je málo pravdepodobné, že aktuálna séria bude pokračovať dlho (možno vôbec). Dôležité bude sledovať fundamenty.
Podľa Zerohedge, „zlaté ETF“ v septembri dosiahli prílev zo všetkých krajín 3,9 miliardy dolárov, čím sa zvýšila celková držba o 75,2 tony na 2 808 ton, najvyššej úrovni všetkých čias. Bude tento trend pokračovať alebo sa situácia ohľadom brexitu urovná a takisto uvidíme rozumnú obchodnú dohodu, čo by, logicky, zatlačilo na cenu zlata?
Komentár hlavného analytika TopForex Patrika Mackových