Najpripomienkovanejší zákon s najemotívnejšou diskusiou, ktorý mnohí dôležitosťou radili aj pred Zákonník práce a rozpočet. Dnes vieme povedať, že o osude sociálneho poistenia je rozhodnuté.
Už sme si zvykli, že slovenský parlament sa bez prílišného reptania stáva exekutívnym orgánom veľkej koaličnej trojky Fico - Mečiar - Slota, a tak je jasné, že po včerajšom rokovaní Koaličnej rady schváleniu zákona o sociálnom poistení nič nezabráni. Žiadne pakty s opozíciou (aj keď Vladimír Mečiar jeden šikovne naznačil), žiadni neposlušní poslanci ako v minulom volebnom období.
Len ďalšie parlamentné k. o.
Čo s určitosťou povedať nevieme, je to, kto vlastne vyhral. Ministerka Tomanová určite nie. Veď mamičky a hendikepovaní majú v druhom pilieri zostať a odvody sa v prospech Sociálnej poisťovne neznížia. Nevyhrala ani opozícia, hoci zúženie počtu zmien oproti pôvodnému návrhu sa dá považovať za čiastočnú "záchranu" reforiem tak, ako to má v programe SDKÚ-DS. Lenže to by potom musel ostať druhý pilier uzavretý pre vstupy a výstupy, čo sa nestane.
Vyhrali DSS-ky? Nie. Aj keď ministerstvo práce očakáva, že ich opustia asi dve percentá sporiteľov, ich vlastné analýzy hovoria o dvojciferných číslach. Čo zasa pre ne znamená nižšie zárobky, lepšie povedané - bolestivejšie prekonávanie strát spôsobených ich drahým príchodom na náš trh.
V aktuálnej podobe dokonca ani nie je jasné, čo je na výstupe týchto významných zmien. Celý humbug okolo zákona sa totiž začal vo chvíli, keď vláda zhodnotila, že treba riešiť deficit Sociálnej poisťovne, aby bolo na dôchodky. Smutné na celej veci však je, že žiadne z týchto riešení nie je dlhodobé. Deficit bude v ďalších desaťročiach hlbší aj preto, že s odvodmi, ktoré dnes inkasujú DSS-ky, sa vrátia aj sporitelia hladní po budúcich penziách.
Ak vláda prognózuje vývoj sociálneho systému, je to, žiaľ, nanajvýš do konca budúceho volebného obdobia. Robert Fico nám aj týmto spôsobom dáva na známosť, že práve do roku 2014 plánuje vládnuť. Lenže takto penzijná prognostika nefunguje nikde, kde dobre funguje penzijný systém. Z víťazstva jediného muža sa tak stáva nezodpovedné plnenie programového vyhlásenia - len s cieľom plnenia programového vyhlásenia. Aby mu volič znovu umožnil práve takéto krátkodobé prognózy.
Juraj Danielis, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.