Podarila sa nám správna vec - domáci tyrani dostali ďalšiu ranu a ich obete získali opäť malý, ale veľmi potrebný náskok. Experti ministerstva spravodlivosti sa dohodli s kolegami z rezortu ministerstva vnútra pri návrhu novely zákona, ktorá umožní policajtom v prípade domáceho násilia okamžite násilníka vypovedať z bytu na 48 hodín. V prípade podania návrhu na súd bude sudca rozhodovať, či sa násilník môže vrátiť do bytu, alebo nie.
Možno sa spýtate, prečo sme nezaviedli model podobný ako v susednej Českej republike, keď policajt môže vykázať domáceho tyrana z bytu na viac dní. Nuž, vyskytujú sa dosť často aj prípady, keď sama obeť žiada políciu i súd, aby násilníka prepustil, lebo chýba deťom, nemá kto platiť účty alebo hypotéku a násilník svoj čin už oľutoval. Rovnako je tu reálne riziko zneužitia tohto inštitútu na majetkovo-právne vysporiadanie napríklad rozvádzajúcich sa manželov.
Naša spoločnosť sa stretáva s nedostatkom morálnych hodnôt a kladných vzorov. Mnohé mladé i staršie rodiny sa jednoducho nenaučili zvládať stres a nápor, ktoré priniesli ekonomické a hlavne spoločenské zmeny. A tak neriešenie problémov a nepripravenosť spoločnosti pomáhať a reagovať na tieto zmeny prinášajú tragédie končiace vraždami v rodinách.
Chcem verejne oceniť ministra vnútra Roberta Kaliňáka, že nezavrel oči pred týmito problémami, a aj keď za zlyhania niekoho úplne iného vlastne reaguje na tušickú tragédiu a ďalšie podobné dramatické prípady. Verím, že tento zákon prejde v parlamente so širokou podporou, aj keď pár jednotlivcom je "zle zo zákonov, na ktorých sa podieľam". Domnievam sa, že ho podporia takmer všetci poslanci, ako to bolo aj v prípade zlepšenia poskytovania informácií pre zrakovo a sluchovo postihnutých. Minister vnútra Robert Kaliňák však bude musieť zvládnuť zavedenie do praxe, pričom ho čaká aj reforma dopravných predpisov. Nuž, tiež zdedil dosť veľa vecí, ktoré treba opravovať.
Štefan Harabin je minister spravodlivosti SR
StoryEditor