Hodnota zlata v tomto roku vzrástla o viac ako 35 percent a prekonala tak rast z roku 2019 (18 percent).
Časť analytikov hovorí o bubline, ktorá skôr či neskôr hlučne spľasne, oponujú im názory o možnom náraste ceny zlata až na 15-tisíc dolárov za uncu.
Rastúce zlato podporuje aj slabnúci dolár
Analytici spoločnosti Wells Fargo označili vzácny kov za „chameleóna“, pretože príčiny jeho zhromažďovania medzi investormi sa v posledných rokoch neustále vyvíjajú a menia.
„Od roku 2016 do 2019 zlato úzko nasledovalo klesajúce globálne dlhodobé úrokové sadzby. Začiatkom roku 2020 sa zlatá rally pripojila k obavám z koronavírusu a globálnemu nadmernému tlačení peňazí,“ uvádza sa vo vyjadrení spoločnosti.
„Nedávno zlato prestalo byť v úzadí za dolárom, keď sa americký dolár stal jednou z najslabších mien našej planéty.“
Aký vývoj čaká zlato v ďalších mesiacoch a rokoch? Dolár sa prepadol o americké štátne dlhopisy, ktoré klesali na čerstvé minimá. Očakávania ďalších stimulačných opatrení pre pandemickú globálnu ekonomiku tento pokles podporovali.
,,Vzhľadom na to, že nízke sadzby a slabší dolár pravdepodobne pretrvajú, sme presvedčení, že ceny zlata budú aj naďalej stúpať," uviedol Warren Patterson, vedúci komoditnej stratégie ING. Ak prejde v USA demokratický stimul vo výške 3 biliónov dolárov, môže prísť k prelomeniu dôvery sveta vo fiškálne obmedzenia za svetovou rezervnou menou.
V súčasnosti sa zlato obchoduje za približne 2050 USD za uncu práve vďaka oslabovaniu dolára a z obáv z makroekonomickej neistoty a inflácie, ktoré podnecujú záujem účastníkov trhu o žltý kov. Zlato je všeobecne považované za poistenie proti zrýchľujúcemu sa rastu cien. Hlavným faktorom rastu bolo, že vyhliadky na ďalšie fiškálne stimuly tlačili zlato nahor.
Demokrati a republikáni sa zdajú byť bližšie k dohode o novom zákone o výdavkoch. To je však len jedna časť rovnice. Nadšenie pre kov a s ním súvisiaci rast ceny nezdieľajú niektorí investori, ktorí sa obávajú, že mimoriadne kroky centrálnych bánk na tlmenie ekonomických dopadov koronavírusu môžu v konečnom dôsledku vyvolať dlhotrvajúce inflačné tlaky. A tým pádom aj zásadné znehodnotenie meny.
Cenné kovy v dynamike rastu jasne prekonali akciové indexy
Ako ukazuje grafe výkonnosti drahých kovov, bitcoinu a top indexov, ťažiari drahých kovov prekonali od prvých stimulov americkou centrálnou bankou v septembri 2019 v náraste akciové indexy NASDAQ a S&P 500. Ak bude doterajšie alokovanie zdrojov vďaka tlačeniu peňazí aj naďalej pokračovať, dynamika rastu zlata sa v dohľadnej dobe nezmení. Niektorí odborníci hovoria o prekročení psychologickej hranice 4 000 dolárov. Sú však odvážnejší vizionári. Najodvážnejšie sú vyjadrenia Jima Rickarda, ktorý sa zmienil, že v nasledujúcich piatich rokoch by sme mohli vidieť zlato až na hodnote 15 000 USD za uncu. Voči predikovanému rastu však hovoria iné argumenty a predikcia spľasnutia bubliny. Až vývoj v budúcnosti ukáže, ktoré predpovede sa aj reálne naplnia.
Komentár hlavného analytika ProfitLevel Lukáša Balogu