Symbol veľkého písmena „V“ je späť. Písmeno „V“ spopularizoval počas druhej svetovej vojny britský ministerský predseda Winston Churchill. No v jazyku finančníkov neznamená víťazstvo, ale volatilitu.
Komodity od ropy po zemný plyn, zlato, platinu, pšenicu, kukuricu a sójové bôby zaznamenali deň po začiatku ruskej invázie Ukrajiny prudké cenové výkyvy. Ani nie 24 hodín po začiatku špeciálnej vojenskej operácie, ako Putin inváziu mysteriózne označil, poskočili na niekoľkoročné maximá.
Obavy z ponukových šokov vyvolali pohyby oboma smermi. Niekoľko hodín po invázii sa ropa vrátila k maximám z roku 2014 nad sto dolárov za barel. Ceny derivátov na holandský zemný plyn vzrástli až o 62 percent. Zlato poskočilo na ročné maximum, pričom mu chýbalo len 26 dolárov na prekonanie hranice dvetisíc dolárov za trojskú uncu (ekvivalent 31,1034768 gramu) a paládium vzrástlo na sedemmesačné maximum 2 700 dolárov za uncu.
Aj agrokomodity dostali poriadne zabrať. Pšenica dosiahla 14-ročné maximum nad 9,5 dolára za bušel (ekvivalent 27,216 kg). Od začiatku roka pšenica stúpla o 15,2 percenta. Sójové bôby dosiahli deväťapolročné maximá nad 17 dolármi za bušel a od začiatku roka 2022 zdraželi o 24 percent. Kukurica sa vyšplhala na deväťmesačné maximá takmer 7,40 USD za bušel a od začiatku roka je o 17 percent drahšia.
Všetky komodity boli hnané obavami z narušenia dodávok v dôsledku vojny a sankcií proti ruským firmám a jednotlivcom.
Obavy boli viac než oprávnené, pretože Rusko je jedným z najväčších svetových vývozcov ropy a plynu a najväčším producentom paládia. Rusko aj Ukrajina sú tiež významnými svetovými pestovateľmi pšenice a kukurice.
Chlieb náš každodenný
Kríza bola naozaj vážna. Egyptský premiér Mustafa Madbúlí zvo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.