StoryEditor

Čo je Buldog

23.05.2008, 00:00

Denník SME vysvetlil funkcie tohto zariadenia, ako ich mal na tlačovej besede definovať minister vnútra Robert Kaliňák, takto: "Prístroj  nedokáže odpočúvať, načítava len telefóny vo svojom okolí. Nie však telefónne číslo, ale číslo SIM karty a  IMEI číslo, čiže číslo samotného prístroja. Ich zadaním do iného prístroja, ktorý podlieha rozhodnutiu súdu, je možné zistiť majiteľa mobilu. Buldog je pre políciu prospešný tým, že lokalizuje telefón na centimeter presne."  Minister Kaliňák zdôraznil, že zariadenie nepatrí medzi tzv. ITP (informačno-technické prostriedky), ktorých nasadenie podlieha schváleniu sudcom, ale do kategórie tzv. OPČ (operatívno-pátracia činnosť). Tým pádom nemalo dôjsť k porušeniu zákona a neoprávnenému zásahu do súkromia  osôb. Nasadenie OPČ nepotrebuje podľa zákona súhlas sudcu, stačí podpis šéfa príslušnej inštitúcie (rezortu).
Citát z denníka SME obsahuje buď chybnú interpretáciu slov ministra Kaliňáka, alebo ho cituje presne a potom zavádzal minister vnútra. Majiteľa určitého telefónneho čísla totiž  polícia zistí u mobilných operátorov -- ak má  súhlas sudcu -- aj bez toho, aby musela poznať IMEI telefónu a číslo SIM karty. Polícia dostane všetky potrebné údaje o danej osobe. Potom môže s príslušným zariadením lokalizovať polohu všetkých mobilných telefónov a SIM kariet, ktoré osoba používa (ponecháme bokom špeciálne prípady, keď osoba používa SIM karty evidované na tretie osoby a mobily s vymazaným IMEI).  Potom však nepotrebuje pomocného Buldoga. Ak má polícia súhlas sudcu, nasledujúca lokalizácia geografickej polohy telefónov pracuje  v súlade so zákonom a isté zariadenia dokážu telefón lokalizovať (napr. tzv. Agáta). Apropos, tvrdenie, že Buldog to dokáže na centimeter presne, vyvoláva medzi IT komunitou zdvihnuté obočie. Ale teda dobre, technika nekráča vpred, ona cvála. Najmä v oblasti military equipment.
V inkriminovanom prípade, na ktorý poukázal exminister vnútra Vladimír Palko, sudca a jeho súhlas nefigurujú -- podľa Kaliňáka preto, lebo nejde o ITP, ale len o zariadenie OPČ. Ak je však pravdivá informácia z úvodu, že Buldog  "je pre políciu prospešný tým, že lokalizuje telefón na centimeter presne", potom ide o zariadenie, ktoré nepatrí do kategórie OPČ, ale ITP.  Lokalizácia telefónu patrí totiž do sféry telekomunikačného tajomstva, ktoré je chránené spolu s osobnými údajmi viacerými zákonmi a na  prelomenie tajomstva musí mať polícia (SIS, VOS a pod.) súhlas príslušného sudcu. Ak teda Buldog je schopný lokalizovať polohu mobilu (a je jedno, či už sám alebo pomocou iných zariadení), ide o ITP a jeho nasadeniu musí predchádzať schválenie sudcom.
Môžeme sa  tiež domnievať, že nákup troch prístrojov Buldog z decembra 2007 sa neuskutočnil zo dňa na deň, ale bol pripravovaný oveľa skôr (návrh, schválenie, výber dodávateľa, dodávka pod.). To mohlo potom súvisieť s pripravovanou novelou zákona o elektronických komunikáciách, ktorá mala vlani umožniť silovým rezortom okrem iného aj lokalizovať polohu mobilných telefónov bez súhlasu sudcu. Novela zákona neprešla (koalícia nebola jednotná), ale keďže zariadenie už bolo objednané, tak sa kúpilo. A keď už je tu, tak by bolo hriechom nepoužívať ho, respektíve nepohrať sa s ním. Ale to už len tak nezáväzne špekulujeme.

Milan Žitný

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. december 2024 13:57