Pred novembrovou blízkovýchodnou konferenciou vo Washingtone, zvolanou prezidentom Bushom, izraelský premiér Ehud Olmert a palestínsky predseda Mahmúd Abbás vedú intenzívne rozhovory - čiastočne verejné, čiastočne tajné, občas priamo, inokedy prostredníctvom splnomocnencov. O výsledkoch rokovaní intenzívne presakujú "hodnoverné informácie", ktoré izraelské i palestínske oficiálne miesta nemenej intenzívne dementujú. To je pochopiteľné. Rozhovory sa vedú, pretože Olmert i Abbás naliehavo potrebujú politický úspech - Olmert, aby sa zabudlo na vlaňajšiu nevydarenú libanonskú vojnu, Abbás, aby vyvážil vplyv extrémistov z Hamasu. Môže sa teda predpokladať, že sa na jednej strane úprimne usilujú o úspešný dialóg, na druhej strane sa však obávajú protivníkov vo vlastných radoch.
Izrael by mohol posilniť Abbásovu pozíciu, a tým zvýšiť jeho schopnosť súhlasiť s ústupkami, keby napríklad zrušil väčšinu zátarasov, ktoré rozdeľujú palestínske územia na izolované oázy a strpčujú život státisícom Palestínčanov. Avšak izraelská armáda odvolávajúc sa na bezpečnostné dôvody, odmieta zníženie počtu zátarasov a Olmert sa ich bojí zrušiť proti vôli armády: vládu by potom obviňovali zo zodpovednosti za každý prípadný atentát a opozícia by to náležite využila. No pokiaľ si Abbás nebude môcť pripísať na svoj účet nejaké izraelské gesto, ktoré by život Palestínčanom uľahčilo, veľká časť Hamasom popudenej palestínskej verejnosti bude považovať každý pokus o kompromis za neprijateľné spojenie s nepriateľom a zradu "posvätných národných záujmov".
Teda napriek tomu, že aj izraelskí, aj palestínski lídri - a prirodzene aj Američania, ktorí by po mnohých nezdaroch v Iraku nevyhnutne potrebovali na Blízkom východe akési pozitívum - majú záujem o úspech washingtonskej konferencie. Jej úspech však nezaručuje ani metóda "konštruktívneho zahmlenia". Ak sa však konferencia skončí krachom, Blízky východ sa môže posunúť dozadu o desiatky rokov.
Yehuda Lahav, Tel-Aviv