StoryEditor

Hasiť či prilievať olej do ohňa?

12.02.2009, 23:00

Konečne niekto ukázal na pravého spolupáchateľa finančnej krízy. Nenápadným záškodníkom, ktorý prilieva olej do ohňa namiesto toho, aby ho hasil, sú médiá. Každodenne zaplavujú publikum tonami negatívnych správ o prepúšťaní, krachujúcich fabrikách, prepade odbytu a podobných katastrofách. Pod pláštikom hospodárskej krízy, ktorá sa v ich podaní rozplýva nad krajinou ako hmla, navyše vyzývajú ľudí na opatrnosť, šetrenie a dôslednú prípravu na ešte horšie časy.
Práve v takejto optike vnímajú súčasnú situáciu niektorí importéri a predajcovia automobilov. Médiám vyčítajú, že medzi spotrebiteľmi šíria zbytočnú paniku a odrádzajú ich od nákupov tovarov dlhodobej spotreby. Niet sa im čo čudovať. Vozidiel sa skutočne predáva podstatne menej ako pred rokom, sklady sú preplnené a kupujúcich je poriedko. Ak navyše potenciálni zákazníci počujú zo všetkých strán katastrofické prognózy na najbližšie mesiace, nie divu, že nákupné rozhodnutia sa odkladajú na neurčito.
Obchodníci s autami argumentujú, že takéto správanie je nelogické, pretože práve teraz je najvhodnejší čas na kúpu nového "oceľového tátoša". Autá prakticky všetkých značiek sa už niekoľko týždňov nepredávajú za cenníkové, ale za akciové ceny. Pribúda bonusov, maxi zliav a iných marketingových trikov. Tejto stratégii sa tiež nemožno čudovať, pretože autosalóny sa snažia v ťažkej dobe prežiť, a to bez tržieb jednoducho nejde.
Takže v mene obchodníkov s autami by som rád na tomto mieste požiadal všetkých kolegov novinárov - spamätajte sa a nehádžte im polená pod nohy. Pretože do jamy, ktorú s takým zanietením kopeme, môžete nakoniec spadnúť aj sami. Správy o hospodárskej kríze síce priťahujú publikum, avšak sú strašiakom pre inzerentov. Takže - biť či nebiť do podnikov v kríze? To je otázka.

Norbert Vrabec, redaktor Podnikov a trhov

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. január 2026 06:53