Keď Mirek Topolánek zvolával mimoriadny summit EÚ, tak najmä Francúzsko sa k tomuto "východnému alarmu" stavalo s netajeným dešpektom. Prezident Sarkozy chcel asi v rámci veľkej ekonomickej štvorky (Nemecko, Británia, Taliansko a Francúzsko) napísať recept na krízu a potom ho naordinovať zvyšku únie. Možno sa ale naozaj oprávnene obával, že lídri nováčikov spoločenstva budú chcieť vysať únijné fondy a gigantickú sumu použiť na záchranu svojich ekonomík, rozumej vlád, lebo v každej z nich sú čoskoro voľby - Brusel by mal preto nájsť pochopenie pre "politickú stabilitu" - teda daj peniaze, lebo komunizmus sa vráti! Lenže aj Sarkozy by nerád videl mašírovať socialistov do "svojej" vlády, preto tie strachy o udržanie zamestnanosti v automobilkách. Aj keď francúzski socialisti sú tisíckrát civilizovanejšie menšie zlo, než východeurópski frustrovaní komunisti a ich pohrobkovia. Automobilkám naostatok pomôže, ale z francúzskych peňazí a v rámci euronoriem.
Kto do Bruselu išiel otvorene so žobráckou miskou, bolo však iba Maďarsko. Prezieravo sa k tomuto "prosíkaniu" postavili poľský premiér Tusk a aj Topolánek - zariadili, aby si to nováčikovia vybavili medzi sebou , čo je dôkazom, že najmä Poľsko, Česko a Slovensko už nie sú v povstupovej puberte, ale sme európski adolescenti.
Bol to bystrý antiprotekcionistický ťah, zablokoval Sarkozymu i Berlusconimu manévrovací priestor, aby uchmatli len pre "svojich" podnikateľov z európskej spoločnej lekárničky dajaké protekčné vitamíny a proteiny. Predseda EK Barroso netajil radosť, že noví členovia naozaj pochopili, že kľúčové piliere súdržnosti EÚ - voľný pohyb kapitálu, pracovnej sily, tovarov a služieb, teda spoločný trh bez ochranárskych zásahov národných vlád - musia byť chránené do posledného náboja a že ihneď treba zavrátiť do záhrobia ekonomický nacionalizmus.
Summit teda jasne odmietol protekcionizmus vo francúzskom priamočiarom vydaní, ale aj ten umne kamuflovaný v maďarských farbách. Takisto schladil nádeje tých, ktorí si mysleli, že by podliezli normy z Maastrichtu a úfali, že skratkou prijmú euro, ktoré sa ukazuje ako slušný štít proti kríze. Je dobrou správou pre naše deti a vnukov, že aj náš premiér Fico sa v Bruseli zaprisahal, že slovenský deficit neprekročí maastrichtské kritérium. Lídri únie sa zhodli aj v tom, že je potrebný nový mechanizmus pri kontrole medzinárodných finančných skupín, lebo majú podozrenie, že práve oni stoja za prudkými turbulenciami výmenných kurzov českej koruny, poľského zlotého a maďarského forintu.
Topolánkovi summit vyšiel, Sarkozymi neostáva nič iné, iba uznať, že aj greenhorn vie strieľať. Keď už aj nie úplne presne do čierneho, ale aspoň na výstrahu.
Peter Turčík