StoryEditor

Nostradamus bol optimista (komentár dňa)

03.03.2011, 23:10
Autor:
Martin EhlMartin Ehl
Príklady Kolumbie aj Líbye ukazujú, aká je svetová ekonomika krehká spojená nádoba.

Najneskôr v máji sa zdvihne o niekoľko desiatok percent cena kávy pre nás, koncových spotrebiteľov. Výrobcom totiž dôjdu staré zásoby a nové budú kvôli zlej úrode v Kolumbii podstatne drahšie. Ešte o niekoľko týždňov skôr poletí hore cena čokolády kvôli vojne v Pobreží Slonoviny, kým cena ropy kvôli revolúciám v arabskom svete už teraz atakuje rekordy. Na burzách zdražuje cukor i jablká (sucho v Číne a povodne v Poľsku), čiže drahšie budú džúsy. Letia hore ceny obilnín (sucho v Rusku a Číne).

Finančné trhy akoby sa rozhodli, že rok 2011 bude po všetkých stránkach predohrou ku koncu sveta, ako ho na rok 2012 predpovedali vo svojom kalendári Mayovia, ktorým na tento rok pripadol koniec slnečného cyklu. Jesť a piť musíme, jazdiť tiež. Proroctvo francúzskeho lekára Nostradama zo 16. storočia sa všeobecne chápe ako synonymum pre predpovedanie katastrof alebo úmrtia.

V súvislosti s tým, čo sa za prvé dva mesiace stalo na svetových trhoch komodít a aké to vyvoláva očakávania, je však Nostradamus optimista. Cena ropy Brent len minulý týždeň vyskočila o 16 percent, čo je skok porovnateľný len s podobnými rastmi v rokoch 1974, 1979 a 2008. Zakaždým potom nasledovala hlboká recesia svetovej ekonomiky.

Príklady Kolumbie, Líbye a Pobrežia Slonoviny ukazujú, aká je svetová ekonomika krehká spojená nádoba, závislá v prípade mnohých komodít na niekoľkých málo zdrojoch, ktoré sú navyše nestabilné. Nestabilita môže byť pôvodu politického (Líbya, Pobrežie Slonoviny) aj prírodného (Čína, Rusko, Kolumbia) a klimatickí experti by dodali, že aj druhý prípad je vlastne politikum, napríklad kvôli diskusiám o podiele človeka na otepľovaní.

Ponúka sa otázka, či sme si teda nevytvorili až príliš zložitý systém svetovej ekonomiky a globálneho obchodu, ktorý bude čoraz náchylnejší ku kolapsu. Zložitosť súčasného sveta môže ilustrovať zdraženie jablčných džúsov: Čína sa v posledných desiatich rokoch stala najväčším svetovým vývozcom jabĺk určených do džúsov. Vlani ju však postihlo sucho a teda nižšia úroda. Tretieho najväčšieho vývozcu jabĺk, Poľsko, zase postihli povodne a dažde.

Nakopeniu zlých udalostí počas prvých dvoch mesiacov tohto roka svedčí o tom, že ak koniec sveta niekedy nastane, bude to skôr následok viacerých menších a čiastkových chýb v systéme vytvorenom človekom ako jedna veľká katastrofa ako napríklad dopad meteoritu.

A nejde len o ceny potravín a ropy. S plukovníkom Kaddáfím končia aj ďalšie istoty. Pre desiatky miliónov Američanov nastane koniec sveta v septembri, keď Oprah Winfrey končí po dvadsiatichpiatich rokoch svoju slávnu televíznu show. Zároveň si celý svet pripomenie desiate výročie teroristického útoku na budovy Svetového obchodného centra v New Yorku, čo bol moment, ktorého následky premenili celý svet, jeho politiku, ekonomiku i spoločnosť.

Pre rok 2011 tak platí klišé, že je lepšie byť pesimista. Človek potom môže byť len príjemne prekvapený. Aj keď si za svoju rannú kávu a kakao pre deti bude musieť priplatiť.

Martin Ehl

ekonomický komentátor

ihned.cz

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
23. december 2024 13:13