Hospodárstvo eurozóny naberá na sile, problém však spočíva v tom, že len niekde. Navyše "za rohom" stále straší návrat recesie. Vo vystúpení v New Yorku to musel pripustiť európsky komisár Olli Rehn.
Na jednej strane je tu Nemecko, ktorého štatistický úrad potvrdil, že HDP vzrástol v priebehu druhého štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcimi troma mesiacmi o 2,2 percenta. To je najprudší mezikvartálny vzostup od zjednotenia Nemecka v roku 1990.
Zatiaľ čo Nemecko "fičí" na exportnej vlne, mnohé ďalšie krajiny eurozóny sa potácajú pod tiažou obrovských dlhov. Napríklad španielsky HDP v druhom kvartáli vzrástol len o 0,2 percenta, taliansky o 0,4 percenta. O Grécku s poklesom 1,5 percenta ani nehovoriac.
"Zotavenie v Nemecku nabralo plný dych," pochvaľuje si spolkový minister hospodárstva Rainer Brüderle.
Spor o jadrovú daň
Náladu v SRN však kalí vážny spor o jadrovú daň, ktorú vláda chce uvaliť na koncerny prevádzkujúce 17 jadrových elektrární. Kancelárka Angela Merkelová odmietla výzvu koncernov, ako sú E. ON či RWE, k zrušeniu tohto návrhu. Energetická loby argumentuje, že kvôli dani, ktorá má štátnej pokladnici priniesť 2,3 miliardy eur, stúpnu ceny elektriny a utlmí sa investičná aktivita.
Stiglitz zase straší Európu
Ak sa navyše výrazne spomalí tempo Ázie a "zamrzne" hospodárske zotavenie v USA, budú mať Európania ťažkú hlavu. Starému kontinentu hrozí, že opäť spadne do recesie, povedal v utorok v rozhovore pre írske RTE Radio americký nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Joseph Stiglitz.
"Mnoho európskych krajín sa sústreďuje na to, aby stlačilo rozpočtový deficit k trom percentám HDP, čo je umelé číslo bez reálneho podkladu," kritizuje Stiglitz. Podľa neho súčasná politika európskych vlád vážne ohrozuje ekonomický rast. Ak by jeho tempo skutočne výrazne spomalilo, alebo sa dokonca vrátila recesie, bol by to vážny dôvod k zníženiu ratingov. A to aj tým krajinám, ktoré sa honosia najvyššou známkou AAA. S týmto varovaním prišla začiatkom tohto týždňa agentúra Moody's.
Signál vysielajú aj akciové burzy, ktoré v utorok v Európe klesli na mesačné minimum. Zrazila ich predovšetkým neblahá správa z USA, kde júlový predaj starých domov spadol na pätnásťročné minimum. Ide o neklamný príznak, že najväčšia svetová ekonomika slabne. "To je dôvod, prečo centrálna banka Fed pravdepodobne ďalej uvoľní svoju menovú politiku," tvrdí Jan Hatzius, hlavný ekonóm Goldman Sachs pre Ameriku.
Ako dodáva, ak sa Fed rozhodne pre ďalšie nákupy cenných papierov, potom má zmysel operácia aspoň za bilión dolárov.
Riziká pre Európu
- zvyšuje sa pravdepodobnosť, že sa do USA opäť vráti recesia
- výrazné ochladenie tempa rastu v Ázii, predovšetkým v Číne
- ťažko predvídateľný vplyv úsporných škrtov na európsku konjunktúru (nepatrný v Nemecku, omnoho väčší na "južnom krídle" eurozóny)
You need to upgrade your Flash Player |
Predchádzajúci graf si môžeme rozdeliť do štyroch skupín:
I. Udivujúce nemecké tempo. Ako dlho vydrží?
II. Krajiny, ktoré nabrali solídnu dynamiku- Slovensko, Švédsko, Británia, Holandsko, Rakúsko, Česko
III. Krajiny so slabším až chabým rastom- Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Maďarsko
IV. Grécko, ktoré sa potáca v recesii
Zdroj: Eurostat/Reuters