StoryEditor

Kríza je daň za naše bohatstvo (komentár)

20.01.2011, 14:15
Prečo vznikajú vo vyspelých ekonomikách hospodárske krízy sa značnou nezamestnanosťou?

 Teórií je niekoľko, ale so zaujímavou myšlienkou prišiel vlani americký profesor ekonómie David K. Levin. Podľa neho to súvisí s rastúcou zložitosťou výrobkov.

Rôzne školy ekonómie zdôvodňujú krízu a s tým súvisiacu nezamestnanosť nezodpovedným správaním centrálnych bánk, so šokovým zmenami cien napríklad na trhu s ropou alebo so skokmi v technologickom vývoji. Levin si však všimol to, že dobre spravované krajiny s jednoduchou ekonomikou (či už je založená na ťažbe nerastov alebo poľnohospodárstve) sú voči ekonomickým šokom odolnejšie než vyspelé štáty. A majú nízku nezamestnanosť. Vyvodil z toho, že jednou z príčin ťažkých kríz je práve vyspelosť ekonomiky. Menovite dlhé výrobné reťazce.

Technologicky vyspelé výrobky sa skladajú z tisícov súčiastok často vyrábaných špecializovanými firmami. Extrémnym príkladom je šesť miliónov dielov v Boeingu 747. Narušenie výroby v jednej spoločnosti môže spôsobiť problémy ďalších firiem. Ak je v určitej citlivej časti zasiahnutá celá ekonomika, závody sa lavínovito zatvárajú a rastie nezamestnanosť. Niečo také sa stalo počas nedávnej finančnej krízy.

Aj vo finančnom sektore sa na konečnej podobe pôžičky alebo cenného papiera podieľala celá škála inštitúcií a tie boli nadviazané na výrobné firmy.

Čo s tým? Vláda sa môže pokúsiť dlhé výrobné reťazce nejakou reguláciou skrátiť. Napríklad v bankovníctve. Lenže väčšinou sú dlhé reťazce efektívnejšie než krátke. Preto vlastne vznikli. A prispievajú tak k väčšiemu bohatstvu spoločnosti. Snaha vlády získať stabilitu bez kríz a nezamestnanosti vedie k chudobe.

Kríza a občasná nezamestnanosť sú jednoducho daňou za naše bohatstvo.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. december 2024 11:58