V programovom vyhlásení českej vlády sa píše: „Vláda se zavazuje, že k zajištění části transformačních nákladů budou veškeré privatizační příjmy a dividendy firem s majetkovou účastí státu vázány na zvláštním účtu státních finančních aktiv a využity na reformu důchodového systému počínaje zahájením reformy."
Čiže nielen príjmy z privatizácie, ale aj dividendové príjmy štátu poslúžia na úhradu nákladov dôchodkovej reformy. Na Slovensku síce účet na financovanie reformy existoval, ale len z počiatočným vkladom z výnosu z privatizácie SPP. V roku 2006 bol síce tento vklad ešte úročený, ale od roku 2007 už úroky pripisované neboli a to až do vyčerpania tohto účtu v minulom roku (bolo by zaujímavé zistiť dôvody). Dividendy z vlastníctva štátneho majetku na financovanie dôchodkovej reformy použité neboli, boli použité na financovanie ostatných výdavkov.
O aké sumy išlo? Fond národného majetku za rok 2009 dosiahol podľa záverečnej správy „zisk z účastí fondu na podnikaní obchodných spoločností - dividendy z akciových spoločností vo výške 599 595 146,00 eur, v ktorých Fond národného majetku Slovenskej republiky má majetkovú účasť v celkovej hodnote 2 300 655 230,24 eur. (napr.: SPP, a.s., ZSE, a.s., SSE, a.s., ST, a.s., SEPS, a.s., VSE, a.s., Bratislavská teplárenská spoločnosť, a. s.,.)"
Ministerstvo hospodárstva evidovalo príjmy z účastí v podnikoch vo výške 135 milióna eur ( ide o ST, a.s. a JAVYS, a.s.). Ministerstvo financií dosiahlo príjmy z dividend 3,9 milióna eur. Ministerstvo dopravy pôšt a telekomunikácií dosiahlo príjmy z dividend vo výške 0,23 milióna eur. Spolu dosiahli ministerstvá a FNM dividendový príjem za rok 2009 vo výške 738,73 milióna eur. Rok predtým to bolo zhruba 605 mil. eur. V roku 2007 vyše 800 mil. eur.
Minulý rok presunula Sociálna poisťovňa na účty sporiteľov 780 miliónov eur. Tohtoročný transfer by mal dosiahnuť podľa rozpočtu 775 milióna eur, pravdepodobne to bude viac. Rozpočet príjmov z dividend ministerstiev na rok 2010 je 55 miliónov eur (bude pravdepodobne prekročený), rozpočet dividend FNM je 375 miliónov eur, spolu teda 430 miliónov eur.
Ak by boli aj dividendy viazané na úhradu nákladov dôchodkovej reformy, mohli by sme povedať, že aj tento rok väčšinu nákladov dôchodkovej reformy financujeme z príjmov štátneho majetku, nie z daní. Ak by vláda k viazaniu dividend pristúpila už v roku 2005, pri spustení druhého piliera, mohlo na účte ležať cca 1800 miliónov eur, ktoré by plne kryli náklady reformy aj v roku 2010 a 2011. Potom by muselo dôjsť k čiastočnému dofinancovaniu z daňových výnosov, ako k tomu dôjde tento rok.
Viazanie dividend by pritom bolo primerané riešenie, nakoľko všetci občania sú rovnocennými „spoluvlastníkmi", išlo by teda o medzigeneračné financovanie dôchodkovej reformy. Financovanie dôchodkovej reformy formou daní je v tomto porovnaní „menej" solidárne, pretože gro daňových príjmov vytvára pracujúca populácia (aj DPH zaplatená dôchodcom pochádza z príjmu práve pracujúcich...).
Je zaujímavé, že k viazaniu sa odhodláva česká vláda, ktorá čelí viac ako 5% deficitu verejných financií v tomto roku, a zároveň si rovnako stavia cieľ 3% deficitu v roku 2013. Zaujímavé je to preto, že tieto prostriedky budú inde chýbať. Možno by sa mohla slovenská vláda inšpirovať - a posilniť tak postavenie druhého piliera aj inak, ako vzletnými vyhláseniami.
Radovan Ďurana analytik INESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýz |