StoryEditor

Kto zarába na daňových poplatníkoch? (komentár dňa)

15.09.2010, 00:10
Predstavte si, že by vláda vystavila záruky za úvery súkromných spoločností, najmä finančných inštitúcii, a odmietla by zverejniť, ktoré to spoločnosti sú.

A tieto záruky dosahujú takmer ročné HDP krajiny (celkový štátny dlh Slovenska ešte nedosiahol 50% HDP). Všetko nasvedčuje tomu, že štátne záruky a pôžičky slovenskej vlády sú zatiaľ všetky zverejnené. Nie je to tak v USA.

Podľa prepočtov redaktorov agentúry Bloomberg dosiahol objem všetkých výdavkov, pôžičiek a záruk v súvislosti s finančnou krízou a bailoutom bánk v USA  12,8 bilióna dolárov (HDP USA v roku 2009 14,3 bilióna dolárov).

Pokúsili sa zistiť odpoveď na otázku, kto vlastne z tejto pomoci profitoval, a čo ponúkol za oplátku - úrok, zástavu a pod. Fed, ktorý poskytol najväčšiu časť z tejto pomoci, však na to odmietol odpovedať. Redaktori sa obrátili na súd, a ten rozhodol, že Fed musí poskytnúť informácie o tom, kto benefituje z prostriedkov daňových poplatníkov.

Fed v spojení s clearingovým centrom, ktoré tvoria najväčšie americké banky, odmietol informácie zverejniť, vraj zo strachu pred stigmatizáciou z požičiavania si. Momentálne sa čaká, či sa Fed obráti na najvyšší súd, aby nemusel zverejňovať tieto informácie. Pozrite si rozhovor s jedným z redaktorov Bloombergu. 

 

Watch the full episode. See more Need To Know.

 

 Radovan Ďurana

INESS Inštitút spoločenských a ekonomických analýz

 

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. január 2025 02:24