Rozpočtová nezodpovednosť a snaha riešiť staré dlhy len dlhmi novými dnes dobieha všetkých, ktorí sa spoliehali na iných a nerobili reformy. Grécky výkričník konečne rozvíril pokojnú európsku hladinu finančného dozoru a v plnej nahote ukázal, že cesta nekontrolovaného rozhadzovania a zadlžovania (po ktorej sa v poslednom čase vydalo aj Slovensko) vedie do slepej uličky, na konci ktorej je len znižovanie životnej úrovne ľudí.
Za sprísnenie finančného dozoru hovorí nielen kritická grécka situácia, ale aj stav hospodárenia v Portugalsku a Španielsku, a najmä potreba ekonomického rozhodovania pred krátkodobým politickým zahmlievaním situácie. Navyše je tento tlak podporený aj najväčšími hráčmi únie - pretože kým v prípade Grécka nemecké dlhy predstavovali "len" 1,4 % z celkového zadlženia nemeckého bankového sektora, v prípade zarátania dlhov v Portugalsku a Španielsku je to až 10,1 %! To už je číslo, ktoré svedčí o tom, že grécky model nahradzovania starých dlhov novými nebude fungovať. Vývoj na finančných trhoch jasne dokazuje, že krátkodobé grécke riešenie nie je v prospech eura, ako sa o tom snažili presviedčať niektorí politici. Riešením je len a len politická odvaha realizovať reformy, ktoré zmenia štruktúru príjmov a výdavkov a predovšetkým podporia rast.
Dnes potrebujeme jednoznačné a vykonateľné nástroje na dodržiavanie pravidiel. Také nástroje, ktoré motivujú na ich dodržiavanie, odmeňujú úspešných a trestajú nezodpovedných. Pre zvýšenie tlaku na zodpovednosť za zásadné ekonomické rozhodnutia krajín by takým nástrojom mala byť aj možnosť vylúčenia notorických hriešnikov z eurozóny. Pri sprísnení finančného dozoru je dôležité prirodzene sledovať najmä výsledok hospodárenia a vývoj dlhov, ale nepovažujem za rozumné, aby európske inštitúcie hovorili do samotnej štruktúry rozpočtu. Je v kompetencii členských štátov, v akej štruktúre pripravia a realizujú základný zákon roka.
Viac ako inokedy je dnes spoločným menovateľom všetkých riešení zodpovednosť dodržiavania pravidiel. Je povzbudzujúce, že to chápu aj občania a že princíp zodpovednosti zvíťazil aj v českých voľbách. Pre SDKÚ-DS je dodržiavanie pravidiel základom, na ktorý nadväzuje zodpovedné hospodárenie s peniazmi ľudí, podpora tvorby pracovných miest a celková zodpovednosť za budúcnosť našej krajiny. Verím, že tento prístup sa presadí aj vo voľbách na Slovensku.