StoryEditor

Recesia zastavená. Ale na ako dlho(komentár)

04.11.2009, 17:00
Autor:
John HardyJohn Hardy
V prognóze k vývoju na forexovom trhu sme predstavili makroekonomický scenár, v ktorom sa trhy ponorili späť do režimu averzie voči riziku, pretože sme sa domnievali, že sa vyhliadky na oživenie ukážu ako predčasné. Tento scenár sa očividne nenaplnil.
Tento scenár sa očividne nenaplnil, pretože ochota riskovať bola naopak veľká a odniesol si to USD, zatiaľ čo hlavne komoditné meny na tom zarobili, pretože citlivo reagujú na rast.

Oživenie sa dostalo do povedomia natoľko, že trhy začali do ceny započítavať predpokladané zvyšovanie úrokových mier v 4. štvrťroku, ktoré sa očakáva pri najviac suverénnych centrálnych bankách.

Spätne si uvedomujeme, že sme nedocenili neuveriteľnú silu bezprecedentných stimulov, ktoré nielenže dokázali zastaviť krach, ale dokonca zvrátili negatívny vývoj a vyvolali veľké očakávania. Keď hovoríme o japonizácii trhov samozrejme tým vyjadrujeme svoje presvedčenie, že sa toto oživenie ukáže ako falošné.

Zatiaľ čo sme jednoznačne podhodnotili odhodlanie vlád a centrálnych bánk čo najrýchlejšie resuscitovať ekonomiku, kroky verejného sektoru nevytvárajú dostačujúci základ pre silné oživenie, hoci môžu poskytovať dostatok impulzov, aby sa ekonomika na prelome roku udržala nažive.

Napriek tomu vývoju očakávame, že trendy rizikovej tolerancie, ktoré na devízových trhoch pretrvávali v 2. a 3. štvrťroku, ustúpia v 4. štvrťroku rôznorodejšiemu a zradnejšiemu dianiu. Trh začne spochybňovať odolnosť doterajšieho oživenia. Snažili sme sa identifikovať niekoľko kľúčových tém, ktorá sa na prelome tohto roku trh sústredí.

Nastalo oživenie. Naozaj?

Najsilnejšie stimulačné opatrenia už dozneli a na program dňa sa stále častejšie dostávajú úsporné opatrenia a výstupné stratégie.

Devízové trhy sa ako celok môžu začať odchyľovať od týchto nádejnejších prognóz ozdravenia, ktoré sa už premietli do cien, hoci sa možno ešte nevrátime k úplnej averzii voči riziku v štýle roku 2008.

Môže to pravdepodobne znamenať koniec mnohých momentálnych trendov na devízových trhoch, kde veľa obchodov býva riadených podľa všadeprítomnej osi tolerancie rizika. Pravdepodobnosť silného AUD alebo NZD bude najväčšia, pokiaľ odpoveď na túto otázku je „nie“.

Nie sme si ale istí, či 4. štvrťrok poskytne akékoľvek definitívne odpovede. Tie skôr čakáme až začiatkom budúceho roku.

Slabý USD – ako ďaleko ešte môžeme ísť?

Krátka pozícia sa v prípade USD javí ako zdvihnutá ruka pre globálne oživenie a stala sa tak „novším a lepším“ Carry Trade obchodom.

Mizerné výsledky Ameriky a potreba externého financovania sa spolu so zvyšujúcou neochotou Číny nakupovať zelené bankovky vytvára toxický kokteil, ktorý môže v najbližšej dobe dolár ešte viacej oslabiť.

Možno už bol vytvorený dostatočný impulz pre obchodovanie slabým dolárom na vstupu do 4. štvrťroku, ktorý by dolár ešte viacej oslabil.

Dokiaľ ale volatilita v novom štvrťroku ešte stúpne, príbeh o devalvácii USD sa pred Novým rokom môže zabrzdiť. Už teraz sa trhová pozícia tohto obchodu naťahuje. Možno v tomto štvrťroku uvidíme novú, najnižšiu hodnotu, od minulého leta, po ktorej bude nasledovať pokus o návrat.

Rozbehnú centrálne banky svoje výstupné stratégie?

Trh počíta so sprísňovaním politiky väčšiny hlavných centrálnych bánk. Tie agresívnejšie, ako sú RBA a Norges Bank, začínajú v 4. štvrťroku. Naproti tomu Fed neplánuje sprísnenie politiky do budúcej jari.

Budú sa tieto prognózy napĺňať alebo sú reči o výstupných stratégiách predčasné? Keď stimuly doznejú, tak všetkých bude zaujímať, či skutočné ozdravenie môže nabrať samovoľne obrátky. Počiatky sprísňovania môžu naštartovať pohyby podobné tým, ktoré pozorujeme od marca, hoci 4. kvartál predsa len môže byť skorý na správy o kompletnom obrate.

Eurozóna – existujú zvláštne riziká pre jednotnú menu?

Eurozóna bude v 4. štvrťroku vo veľmi citlivej pozícii, pretože sa začiatkom októbra konalo v Írsku referendum o Lisabonskej zmluve. Írsko sa zaraďuje medzi slabšie krajiny Eurozóny, ktoré sužuje vysoká nezamestnanosť, prepadnuté trhy s aktívami, škaredé deficity bežných účtov a príliš silná mena.

Ozdravenie bolo pre tieto slabšie ekonomiky s približujúcim sa 4. štvrťrokom v nedohľadne a nám nezostáva než hádať, do akej miery zametá množstvo veľkých bánk Eurozóny svoje problémy pod koberec. Je príliš skoro spochybňovať životaschopnosť Eurozóny.

No vnútorné rozpory by sa v 4. kvartáli mohli stať zrejmejšími. Chceme tak ukľudniť tých, ktorí zo zvyku nakupujú predražené eurá.

John Hardy

hlavný stratég FX trhov Saxo Bank

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. november 2024 10:23