O rôznych prieskumoch korupcie minister vnútra R. Kaliňák uviedol v článku Kontrola a prevencia sú dôležitejšie než represia z 23. 4. 10:
Podľa zistení Eurobarometra či Indexu ekonomickej slobody od renomovanej americkej nadácie Heritage Foundation došlo v tejto oblasti na Slovensku k zlepšeniu. Prieskum Transparency International síce hovorí o opaku, ale nie je reprezentatívny. Navyše existuje silné personálne prepojenie vedenia jej slovenskej pobočky s opozičnou stranou SDKÚ-DS, ktorá ho využíva v politickom zápase.
Index vnímania korupcie od Tranparency International je najcitovanejším svetovým indexom so snahou merať výskyt korupcie. Práve tento index ukázal minulý rok silný nárast korupcie na Slovensku, jeden z najväčších na svete. Pre našu krajinu je počítaný priemerom z ôsmich rôznych svetových prieskumov medzi podnikateľmi a analytikmi, z ktorých žiaden neorganizuje samotná Transparency. Navyše slovenská pobočka výsledné počítanie skóre nijak neovplyvňuje, dostávame ho z centrály Transparency z Berlína pár dní pred svetovým zverejnením. Aj keby bol šéfom slovenskej Transparency hovorca ministra vnútra, výsledok by nemohol byť iný ako spomínaný rekordný nárast.
Citovaním prieskumov Heritage Foundation a Eurobarometra Robert Kaliňák potvrdil, že ho nezaujíma boj proti korupcii, ale len imidž pred voličmi, a preto pri tom neváha zavádzať. Heritage vo svojom meraní nepoužíva nič iné ako práve náš Index vnímania korupcie. Zlepšenie indexu je dôsledkom používania starších dát Transparency. Pri publikovaní tohtoročného skóre aj Heritage vykáže veľký pád Slovenska. Eurobarometer zase ako prieskum verejnej mienky nevie poskytnúť kvalifikovanú spätnú väzbu o tzv. veľkej korupcii, teda kupovaní vplyvu na poslancov či manipulovaní verejného obstarávania. Ministrom opisovaný mierny pozitívny trend Eurobarometer vykazuje len pri malej korupcii, ako sú napr. úplatky v zdravotníctve.
Gabriel Šípoš, riaditeľ Transparency International Slovensko