Kedykoľvek v lietadle zažívam turbulencie, upokojujem sa presvedčením, že piloti za zatvorenými dverami kabíny vedia, čo robiť. Cítil by som sa úplne inak, keby som cez otvorené dvere sledoval, ako sa frustrovaní chabou reakčnou schopnosťou ovládacích prvkov lietadla dohadujú, čo ďalej, a v návodoch na obsluhu nenachádzajú žiadnu pomoc.
Návod neexistuje
Je znepokojujúce, že tvorcovia politík v západných ekonomikách pripomínajú druhú skupinu pilotov. Do tohto dojmu sa nepremietajú len vzájomne protichodné výroky a postupy tvorcov politík, ale aj to, do akej miery sa ekonomické výsledky vytrvalo míňajú s ich očakávaniami.
Tento dojem je zreteľný v Európe, v Spojených štátoch a v Japonsku, kde sa opäť zhoršujú ukazovatele ekonomických nálad. Podniky a domácnosti sú, pochopiteľne, čím ďalej obozretnejšie – čo tvorcom politík sťažuje ich komplikovanú prácu.
V Európe sa politikom nepodarilo zabrzdiť rozširujúcu sa krízu suverénneho dlhu na okraji eurozóny napriek mnohých summitom a programom, sérii nákladných finančných sanácií a zaťaženiu spoločnosti bolestnými ekonomickými obeťami.
Nie div, že v situácii, keď reálne výsledky za prognózami tvorcov politík zaostávajú, nepanuje v oficiálnych kruhoch harmónia. Nezhody v Európe sa neobmedzujú na súboje medzi „poskytovateľmi riešenia“ (trojica zložená z Európskej centrálnej banky, Európskej únie a Medzinárodného menového fondu) a krajinami, ktoré v súčasnosti zavádzajú bolestivé úsporné opatrenia (Grécko, Írsko a Portugalsko). Škodlivý nesúlad sa objavil aj vnútri samotného triumvirátu, pričom obzvlášť deštruktívny pat nastal medzi Frankfurtom, kde je usadená ECB, a Berlínom, sídlom nemeckej vlády.
Aj USA majú problém
Situácia v USA nie je taká vyhrotená ako v Európe, ale politická neschopnosť vládne aj tu. Napriek bezprecedentnému fiškálnemu a menovému stimulu zostáva hospodársky rast pomalý a nezamestnanosť uviazla na alarmujúco vysokej úrovni. Strednodobý fiškálny výhľad sa čoraz zhoršuje, zatiaľ čo krátkodobo sa politici zahrávajú s cenným úverovým hodnotením krajiny so známkou AAA, keď sa ako deti v škole dohadujú, ako zvýšiť dlhový strop.
Tvorcovia politík narážajú aj na spletité technické ťažkosti, na ktoré predseda amerického Fedu Ben Bernanke poukázal svojím osviežujúco úprimným spôsobom, keď priznal, že Fed nemá „presne z čoho čítať“.
Návody Fedu na obsluhu ekonomiky vrátane technických modelov a historických analýz vrhajú na dnešnú ekonomickú situáciu len málo svetla. Nie div, že nedávne zverejnenie zápisnice z ostro sledovaného rokovania Federálneho výboru pre voľný trh prezrádza nejednotnosť orgánu, ktorého členovia predvídajú rozdielne smerovanie menovej politiky, pretože niektorí očakávajú ústretovosť, zatiaľ čo iní sériu sprísňovania.
Zároveň naďalej chradne Japonsko. Štyri mesiace po silnom zemetrasení, zničujúcej cunami a vzplanutí neutíchajúcej jadrovej neistoty doteraz nebol spustený komplexný rekonštrukčný program.
Šesť príčin
Problém, s ktorým sa stretávajú tvorcovia politík v Európe, USA a Japonsku, osvetľuje šesť dôležitých skutočností. Po prvé, všetky tri ekonomické oblasti sa stretávajú so znepokojujúcou dynamikou oddlžovania. Akoby v polovici letu nášmu metaforickému lietadlu unikal kyslík, skracovanie dlhovej páky destabilizuje spoločnosť a podkopáva tradičnú efektivitu oficiálnych politík. Veru, keby tieto ekonomiky boli ponechané svojej vlastnej dynamike, pravdepodobne by sa zbavili nadmerného dlhu a upravili dlhotrvajúce spoločenské zmluvy spôsobom, ktorý by bol však nesmierne chaotický a vyústil by do ekonomickej kontrakcie a vysokého rizika ďalšej finančnej krízy.
Po druhé, domáca dynamika oddlžovania zhoršuje ďalšie štrukturálne prekážky. Podrobnosti sa síce podľa regióna a sektora (reality, trh práce, úverové sprostredkovanie atď.) líšia, no ide o kombináciu s nepríjemným spoločným dôsledkom: potláča sa schopnosť ekonomík rásť, a tým usporiadane prekonať dlhové previsy.
Po tretie, tvorcovia politík pôsobia v globálnom hospodárstve, ktoré práve prechádza zásadnou reorganizáciou, pretože niektoré systematicky významné rozvíjajúce sa ekonomiky, na čele s Čínou, sa naďalej prehrýzajú prelomovou fázou rozvoja.
Po štvrté, voľbou cyklických opatrení na riešenie štrukturálnych problémov politici situáciu ešte viac zamotali – čo je opäť odrazom ich neschopnosti porozumieť nezvyčajným výzvam.
Po piate, celú vec výrazne komplikuje politika. Dôvod je prostý: vo väčšine prípadov štrukturálne opatrenia prinášajú síce dlhodobejší prínos, ale aj okamžitú bolesť – čo je obchod, ktorý sa politikom prieči, najmä pokiaľ podliehajú krátkodobým volebným cyklom.
Napokon, príšerne zlyháva komunikácia. Málokedy som sa stretol s takou neschopnosťou politikov predložiť jasnú predstavu o strednodobých ekonomických víziách.
To všetko ozrejmuje, prečo by sme dnešných tvorcov politík, ktorí s pomocou mimoriadne neefektívnych nástrojov musia zápasiť s neobvykle náročnými výzvami, mali ľutovať. Súcit však nie je bianko šek: mali by sme tiež na nich naliehať, aby svoje tradičné cyklické uvažovanie vymenili za myslenie, ktoré dokáže lepšie chápať a efektívne riešiť komplikovanejšie, no kriticky dôležité štrukturálne otázky.
To sa, bohužiaľ, nestane cez noc, v niektorých prípadoch sa navyše podmienky budú musieť ešte značne zhoršiť, než sa na ne úvahy tvorcov politík vôbec zamerajú. Podniky a domácnosti, ktoré majú to šťastie, že si dokážu vytvárať preventívne valy, tak budú nevyhnutne naďalej postupovať. Ostatní budú, bohužiaľ, vystavení ešte silnejším turbulenciám a žalúdočnej nevoľnosti.
Mohamed A. El-Erian
Autor je výkonným riaditeľom spoločnosti PIMCO a autorom knihy When Markets Collide.