Keď začínala tzv. „Arabská jar“, mnohí to považovali za pozitívny signál. Konečne príde demokracia aj to týchto krajín a ľudia sa budú mať „lepšie“. Už vtedy však bolo zrejmé, že situácia v krajinách, ktoré zasiahli protivládne nepokoje, nebude taká jednoduchá.
A dnes je navyše každým dňom stále zrejmejšie, že sa bude nasledujúcich mesiacoch a rokoch výrazne zhoršovať. Ako modelový príklad nám môže poslúžiť Egypt.
Prudký populačný rast
Egypt je 3. najľudnatejšia krajina Afriky, najľudnatejšia krajina arabského sveta a regiónu MENA a na svete mu patrí 15. miesto. Počet obyvateľov viac ako 82 miliónov je porovnateľný s Nemeckom.
Z demografického hľadiska Egypt však trpí takmer presne opačnými problémami ako rozvinuté krajiny Západu. Deti do veku 14 rokov tvoria takmer 32 % populácie, mediánový vek je 24 rokov a každý rok sa zvýši počet ľudí v pracovnom veku o 4 %, ktorých je potrebné zamestnať. Je teda potrebný aspoň štvorpercentný ekonomický, rovnomerne rozložený rast, aby sa ľudia mali „stále rovnako dobre“, aspoň čo sa týka materiálneho zabezpečenia.
Rýchle vyčerpávanie zdrojov
Aby bolo možné tento ekonomický rast zabezpečiť pre rastúcu populáciu, existujú dve krajné možnosti. Buď energetické zdroje dovážate a vyrábate pomocou nich produkty s pridanou hodnotou, o ktoré má zahraničie záujem, alebo takéto zdroje energie vlastníte a vyvážate ich.
Egypt má vlastné zdroje zemného plynu a ropy. V prvom prípade má však väčšinu ťažby pre vlastnú spotrebu, a o významné zisky z vývozu ropy Egypt prišiel v roku 2010, po viac ako 30. rokoch.
Obchodná bilancia Egypta od roku 1957. Prudký a dlhodobý pokles bilancie začína už v priebehu roku 2008. Zdroj: Trading Economics.
Nevhodné prírodné podmienky
Fosílne bohatstvo umožnilo Egypťanom, okrem iného, dovážať relatívny dostatok potravín pre svojich obyvateľov. Krajina patrí medzi najväčších dovozcov pšenice na svete, celkovo dováža asi 50 % kalorického obsahu potravín. Arabskej jari predchádzal rýchly rast cien potravín na svetových trhoch, čo situácii v Egypte určite nepomohlo. Väčšinu krajiny tvorí púšť, a je otázne, či je tu vôbec možné dopestovať výrazne viac plodín, ako sa deje v súčasnosti.
Kombinácia týchto troch hlavných faktorov vytvorila nebezpečnú situáciu, ktorej dôsledky môžeme sledovať v posledných mesiacoch. Vo finančnom svete je aktuálna situácia nasledovná:
• Egyptská libra naďalej rýchlo oslabuje (zdražuje sa tak dovoz všetkého tovaru)
• Zahraničné rezervy klesli pod 15 miliárd dolárov, čo postačuje iba na 3 mesiace dovozu
• Vzniká čierny trh s dopytom po americkom dolári
• Pôžička od MMF vo výške takmer 5 miliárd dolárov je za súčasnej politickej situácii ohrozená
• Strategické zásoby nafty postačujú iba na tri dni spotreby
Ak sa naplní najhorší scenár, a zatiaľ nie je dôvod domnievať sa, aby sa tak nestalo, a Egypt sa prepadne do úplného chaosu a „náboženskej“ občianskej vojny, bolo by naivné si myslieť, že konflikt a jeho dôsledky zostanú iba na území tejto krajiny. Jednoduché a rýchle riešenie vzniknutej situácie, bohužiaľ, neexistuje.
Alexander AčCentrum výskumu globálnej zmeny AV ČR v Brne
|