Stále stojíme na prahu nového kalendárneho roka a mnoho investorov si kladie otázku, čo ich v nasledujúcich dvanástich mesiacoch čaká. Koniec roka 2012 bol v znamení prezidentských volieb v Spojených štátoch, po ktorých nasledovala nervy drásajúca dráma s názvom „fiškálny útes“.
Silvestrovská dohoda amerických zákonodarcov síce (dočasne) odvrátila možný prepad ekonomiky do recesie a mohlo by sa preto zdať, že všetko zlé je za nami. Opak je však pravdou a veľa rizík, relatívne jednoducho opísateľných niekoľkými číslami, s nami zostáva aj naďalej.
Prvým z nich je hodnota 2,12%, predstavujúca súčasný dividendový výnos akciového indexu S&P 500. V prostredí, kde hlavné úrokové sadzby najväčších ekonomík sveta atakujú nulu sa síce nie je čomu čudovať, napriek tomu ale ide z historického pohľadu o anomáliu. Podobne mizerný dividendový výnos bol v minulosti vždy v okamihoch, keď dochádzalo k prudkému obratu na trhu. Smerom nadol.
Druhým údajom je 4,8 milióna Američanov, ktorí boli, resp. sú nezamestnaní viac ako 27 týždňov. Niekto síce môže namietať, že ide o hodnotu z decembra minulého roka, ale za oveľa dôležitejší považujem fakt, že sa oproti napr. novembru vôbec nezmenila. I keď teda na americkom trhu práce dochádza k vytrvalému - ale pomalému - rastu, ich ekonomika aj naďalej bojuje s tým, aby dostala armádu dlhodobo nezamestnaných späť do pracovného procesu. A čas hrá proti nej - skúsenosti a schopnosti týchto ľudí budú postupne zastarávať a návrat späť do firiem či tovární pre nich bude čím ďalej tým zložitejší. V tejto súvislosti mi nedá nespomenúť ešte jedno číslo – 23,5% ľudí vo veku 16-19 rokov je v USA bez práce. Aj relatívne triviálne miesta (tzv. entry-level jobs) sú totiž obsadené staršími zamestnancami a mladí sú z pracovného trhu postupne vytláčaní.
Nakoniec dva údaje – 5,6% a 0,2%. Ten prvý predstavuje odhad hospodárskeho rastu rozvíjajúcich sa trhov v roku 2013, kalkulovaný Medzinárodným menovým fondom. Oproti roku 2012 ide síce o relatívne optimistické číslo, napriek tomu zatiaľ ani zďaleka nedosahuje hodnôt z rokov 2010 (7,4%) či 2011 (6,2%). Druhý údaj predstavuje októbrový odhad hospodárskeho rastu eurozóny v tomto roku, opäť z dielne MMF. Zarážajúce na tom všetkom je, že ešte v júli MMF predikovalo hodnotu 0,7% a tento revidovaný odhad tak predstavuje takmer 75%-tný prepad. Počkajme teda 12 mesiacov a snáď budeme múdrejší...
Petr Žabžasenior maklér Patria Direct Obchodovanie: www.patria-direct.sk |