Dnes sa končí štvorročný experiment s používaním spoločnej európskej meny na našom území a zajtra sa vrátime ku korune. Infokampaň nebude. Niet času, výmena sa uskutoční v skrátenom konaní. Ľudia si dnes aj tak vedia informácie zohnať najlepšie sami, buď od jednej panej, alebo cez nejaké odpočúvanie.
Konverzia bude pojatá úsporne. Je kríza, kovy sú drahé, takže ostaneme len pri bankovkách, mince sa raziť nebudú. V prvých dňoch sa treba obrniť trpezlivosťou v bankách a zmenárňach. Tie v rámci slobodného trhu a zdravej konkurencie nebudú mať stanovený žiaden konverzný kurz, keďže nová koruna bude v tom čase oproti euru na devízovom trhu takmer bezcenná. Občan si preto bude môcť sám vybrať, kam si pôjde peniaze vymeniť a za koľko. Aktuálne kurzy zverejní Zväz nelicencovaných zmenárnikov na svojej stránke www.vekslak.info. Pri výmene bude potrebná ostražitosť pred falzifikátmi – najmä pri najmenších nomináloch – 50-halierová, 1-, 2-, 5- aj 10-korunová bankovka budú síce papierové, ale veľkosť, tvar aj obrázok bude zachovaný z niekdajších kovových mincí. Preto istý čas nepôjdu žiadne predajné automaty, kým sa nenastavia na prijímanie týchto malých papierikov.
S úsporami na účtoch problémy naopak nehrozia. Tie sa totiž prevedú celkom automaticky. Na konsolidačný účet štátu. Z deficitnej ekonomiky sa razom zmeníme na prebytkovú, a to za nejakú tú stratu zopár našetrených peňazí stojí.
Kým občania ako vždy všetko hravo zvládnu, isté výzvy prinesie zmena meny podnikom. Nastavenie účtovníctva na dávno zabudnutý plávajúci (skôr potápajúci sa) kurz koruny bude tvrdší oriešok. Podobne aj celé finančné riadenie všade tam, kde sa obchoduje so zahraničím. Pripravme sa na niekoľkotýždňovú kómu firiem pre odstávky systémov, a potom na prudké zdraženie produkcie a služieb tých, ktorým sa s obrovskými nákladmi a šťastím vôbec podarí vrátiť na trh.
Ale aj tento zdanlivo temný príbeh má na svojom konci svetlo. Sú totiž signály, že korunová zóna sa časom môže rozšíriť aj za naše hranice. Opatrné otázky na podmienky pripojenia k budúcej „korunozóne“ už dnes vraj prichádzajú od vlád z Atén, Ríma, Madridu.....
Igor Barát
člen Dozornej rady Poštovej banky
splnomocnenec vlády pre zavedenie eura (2007 – 2009)