StoryEditor

Fitch zrejme zníži výhľad pre USA (akciový komentár)

22.11.2011, 08:44
Zlyhanie superkomisie môže mať dopad na rating Spojených štátov.

Americkí politici opäť zlyhali

Americká superkomisia zlyhala a potvrdila včerajšie obavy o tom, že sa politici napriek zlej situácii v ekonomike nedokážu dohodnúť. USA čakajú od roku 2013 masívne škrty celkovo za 1,2 bln. $ a to takmer vo všetkých rozpočtových položkách.

Obchodníci na akciových trhoch na celom svete reagovali výpredajom akcii aj kvôli slabému výsledku prieskumu chicagského Fedu. Európske akciové trhy zaznamenali ďalší prepad: FTSE100 -2,62%, CAC40 -3,41%, DAX -3,35%, FTSE MIB -4,74% a IBEX35 -3,48%. Podobné poklesy zaznamenali aj hlavné americké akciové indexy: Dow Jones -2,11%, Nasdaq -1,92% a S&P500 -1,87%. US akciovému trhu nepomohli ani lepšie predaje existujúcich domov.

Fitch pravdepodobne zníži výhľad pre USA

Zlyhanie superkomisie môže mať dopad na rating USA. Agentúry S&P a Moody’s potvrdili rating a výhľad pre USA, avšak Fitch uviedol, že rating prehodnocuje. Agentúra uviedla, že do konca novembra spresní, či znižuje výhľad pre USA, alebo potvrdí súčasný stabilný výhľad. Ak by došlo k zníženiu výhľadu na negatívny, znamenalo by to možné zníženie ratingu krajiny do dvoch rokov. Fitch uviedol, že negatívny výhľad by znamenal 50% pravdepodobnosť zníženia ratingu USA.

Americkí politici už pravdepodobne aj týmto krokom naznačili, v akom duchu sa bude niesť predvolebná kampaň. Republikánska taktika: "Čím horšia ekonomická situácia počas predvolebného obdobia, tým väčšia šanca poraziť Obamu", sa môže otočiť proti novému republikánskemu prezidentovi. Deleveraging bude s vysokou pravdepodobnosťou pokračovať aj počas nasledujúceho volebného obdobia a americký prezident bude musieť "bojovať" s BRICS bez "euro-zlepenca".

Posledné dni eura sa blížia

 Banka Credit Suisse včera uviedla, že sa blížime do posledných dní eura. Toto tvrdenie sa už vôbec nezdá byť prehnané vzhľadom na vývoj na dlhopisovom trhu a neschopnosť európskych politikov reagovať na vzniknutú situáciu. Trh (americké, európske banky a hedge fondy) sú krok pred politikmi a zdá sa, že niektoré veľké inštitúcie sa pripravujú na rozpad eurozóny. Pripomeniem napríklad, že Deutche Bank (najväčšia banka v EU) predala počas leta všetky talianske dlhopisy a práve aj jej operácie spôsobili výrazný rast na talianskych dlhopisoch. Samozrejme, rozpad eurozóny by znamenal rozsiahle politické a ekonomické následky pre najbližších 20 rokov a proti tejto udalosti sa dá len ťažko ochrániť. Bola by to ekonomická Hirošima.

Credit Suisse správne uviedla, že existujú len dve možnosti: fiškálna únia, alebo rozpad eurozóny ako ju poznáme. Súčasné "kvázi opatrenia" už pravdepodobne trh nebude tolerovať a talianske a španielske dlhopisy môžu čoskoro dosiahnuť výnos 9%. Za týchto podmienok sa tieto ekonomiky nedokážu financovať z trhu. ECB sa bude pravdepodobne snažiť nájsť spôsob ako financovať krajiny a zabrániť systematickému kolapsu a európska komisia sa bude snažiť "pretlačiť" eurobondy (po novom stabilizačné dlhopisy). Domnievam sa, že ako či euro prežije, sa dozvieme už čoskoro.

Potvrdí USA rast o 2,5% ?

Makroekonomický kalendár prinesie z USA výsledky HDP za 3Q (druhý odhad), osobnú spotrebu a zápisnicu FOMC. HDP za 3Q by malo potvrdiť predchádzajúci výsledok 2,5%, avšak viacero veľkých bánk znížilo svoj výhľad o takmer 0,7%. Dôvodom boli zlé podnikové zásoby a revízia maloobchodných tržieb. V prípade potvrdenia rastu HDP USA o 2,5%, by to mohlo znamenať zmiernenie negatívnej nálady na trhu. Viaceré US banky majú aj veľmi pozitívne výhľady pre rast US HDP v 4Q a zdá sa, že US ekonomika sa začína spamätávať lepšie, ako mnohí očakávali.

Dobré výsledky HDP by však nemuseli byť prijaté dobre, pretože ako uviedol Lockhart z Fedu: "QE by bolo možné až vtedy, pokiaľ by sa USA dostalo do recesie". Šanca na QE stále existuje v prípade katastrofy v eurozóne, avšak niektoré makroekonomické ukazovatele poukazujú na pomalú obnovu ekonomiky. Zápisnica FOMC by nemala priniesť žiadne prekvapenia. Na obrázku je vývoj priemyselnej produkcie v USA od konca krízy.


Technický pohľad

Index S&P500 prelomil psychologickú hranicu 1200 bodov a otvoril si priestor na ďalšie poklesy v nasledujúcich týždňoch. Dnešné obchodovania by mali najviac ovplyvniť makroekonomické dáta z USA. V prípade pozitívnych výsledkov (potvrdenie, alebo rast) je možný návrat na 1200 bodov a test 50MA na 1207 bodoch, ak by túto rezistenciu index prelomil je možný rast k 1215 bodom. Naopak, revízia HDP dole môže spôsobiť pokles k 1180 bodom a prípadne k hranici 1167/1170 bodov.

Peter Greguš

analytik TRIM Broker

Obchodovanie s TRIM Broker

 

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
31. máj 2023 03:17