Po poslednom zasadnutí FOMC Fed ukončil nekonečné špekulácie o načasovaní a forme ďalšej vlny nákupu aktív (QE3). Tento krok má svojich obhajcov aj odporcov a možno sa naň pozerať z viacerých uhlov pohľadu.
Jedným z uhlov pohľadu je dopad QE na akciový trh, ktorý možno chápať ako barometer očakávaní investorov ohľadom ďalšieho vývoja výkonnosti ekonomiky a ziskovosti firiem.
Fed s guvernérom Bernankem na čele sa tiež dlhodobo netají tým, že rast cien aktív (akcií) považuje za žiaduci jav, keďže teoreticky by mal znamenať rast bohatstva, spotreby domácností a investícií firiem. Rast akciového trhu teda z pohľadu FED znamená rýchlejší rast ekonomiky.
Skutočnosť je taká, že investori na akciovom trhu zatiaľ prísľuby Fedu o priaznivom stimule QE3 pre ekonomický rast príliš „nekupujú“. Čísla hovoria jasnou rečou: akciový „benchmark“ S&P 500 túto stredu (t. j. 20 obchodných dní od oznámenia QE3) zatváral na nižších úrovniach ako sa obchodoval deň pred uvedením QE3 (konkrétne o -0,92%). Na grafe vidíme, že reakcia trhu na uvedenie QE3 je v porovnaní s minulými QE zatiaľ výrazne podpriemerná (pričom podobne slabú reakciu na QE2 je možné pripísať skutočnosti, že po prejave v Jackson Hole už bolo QE2 v trhu do značnej miery započítané a jeho objem bol skôr sklamaním).
Percentuálna zmena indexu S&P 500 počas obdobia 20 obchodných dní pred a 20 dní po hlavných oznámeniach QE (T, kde deň oznámením (T-1) je báza)
Zdroj: vlastné spracovanie údajov Thomson Reuters
Doteraz sa tiež prejavovala pozitívna korelácia medzi vývojom indexu S&P 500 a nominálnym objemom ohláseného (resp. očakávaného) rastu bilančnej sumy FED. Toto porovnanie je znázornené nižšie v tabuľke, ktorá okrem samotných udalostí QE obsahuje aj dve fázy tzv. „operácie Twist“, ktorá technicky nie je kvantitatívnym uvoľňovaním menovej politiky. Pripomeňme, že aktuálna fáza QE3 nie je zatiaľ časovo ani objemovo ohraničená a na decembrovom zasadnutí FOMC pravdepodobne dôjde k jeho prehodnoteniu.
Zdroj: vlastné spracovanie údajov Thomson Reuters
Aj keď uvedené jednoduché numerické porovnanie jednotlivých fáz QE3 má svoje úskalia (predovšetkým nespĺňa podmienku „ceteris paribus“), s dávkou opatrnosti môžeme konštatovať, že trh zatiaľ neprijal príliš pozitívne teóriu guvernéra Bernankeho o podpore QE3 pre trh s nehnuteľnosťami, dostupnosť úveru a investície firiem (a vôbec celú ekonomiku), to všetko pri nulovom dopade na infláciu.
Opatrnosť je namieste, zvlášť ak investori v blízkej dobe očakávajú vysoko rizikové či nepriaznivé okolnosti (prezidentské voľby, riešenie fiškálnej situácie v USA, pokračujúca dlhová kríza, výsledková sezóna korporátneho sektora).
Miloš Hofreiteranalytik Ritro Invest |