Obdobia na prelome tisícročia, kedy bolo zadlžovanie extrémne jednoduché a lacné, budú možno raz ekonómovia nazývať érou dlhov. Ťahúňom bola západná kultúra spotreby, v ktorej mal každý nárok mať sa dobre a prejedali sa prostriedky budúcej generácie. Na zadlžovanie sa však nedá vždy pozerať len negatívne.
Ak je kapitál dobre investovaný a nie je len spotrebovaný, zvyšuje produktivitu aj budúce bohatstvo, či už jednotlivcov, firmy či štátu. Dlhy nie sú a priori nebezpečné a zlé. Len sa nesmú vymknúť kontrole.
Dlhová párty a eldorádo
Masívne zadlžovanie umožnili manipulácia s úrokovými sadzbami. Ešte v 80. rokoch mali centrálne banky vyspelých krajín nastavenú základnú úrokovú sadzbu nad desiatimi percentami. Zadlžovanie bolo drahé a dlhy sa zďaleka nepribližovali dnešným kritickým úrovniam. V 90. rokoch išli úroky prudko dolu, a dlhový žúr sa rozbiehal.
Požičiavanie sa stalo dostupnejšie širokým masám a štáty šetrili lacným rolovaním svojho dlhu sa stále nižšími nákladmi. Dlhové eldorádo nastalo po vytvorení Európskej centrálnej banky a eura - úrokové sadzby niektorých krajín sa znížili niekoľkonásobne.
V USA sa zase pomáhalo nízko stanovenými sadzbami hypotekárnemu trhu. Česko a časť strednej a východnej Európy sa vyššiemu dlhu vyhlo vďaka vysokým nákladom. Naša "nedôveryhodnosť" nám paradoxne pomohla od eskalácie dlhových problémov, ktorými trpí USA aj eurozóna.
Jednoduché riešenie nie je
Zadlžovanie súviselo s dobrým ekonomickým vývojom. Znižovanie úrokových sadzieb hnalo ekonomiku dopredu. Nešlo však o zdravý rast ťahaný rastúcou produktivitou, ale ekonomika rozkvitala na úkor úspor. Dnes sú však úrokové sadzby blízko nuly a ďalšie znižovanie nie je možné.
Naopak s nedôverou na trhoch rastú náklady ďalšieho zadlžovania a rolovanie dlhov minulých rokov ohrozuje západný svet. Ďalšie pôžičky sú ťažké a vyjadrenie kapitál bude treba splácať. Bude sa to diať buď na úkor tých, ktorí sa zadlžili, alebo sa dlhy vyriešia tlačením peňazí a infláciou.
Neexistuje žiadne jednoduché riešenie a zrejme sa nevyhneme sérii chudobných rokov.
Jiří Tylečekanalytik X-Trade Brokers v ČR Článok vyšiel v týždenníku Ekonom |