StoryEditor

Grécko nemusí byť prvé, kto odíde (komentár dňa)

26.12.2012, 23:10
Grexit vyzerá byť na spadnutie už takmer dva roky, ale stále k nemu nedošlo.

Podľa aktuálneho výhľadu MMF by mal grécky dlh v pomere k HDP začať klesať. Predošlé prognózy Trojky však takisto predpokladali oživovanie gréckej ekonomiky, ktoré už piaty rok neprichádza. Škrty, ak sa naozaj uskutočnia, nie sú zlučiteľné s ekonomickým rastom. Naopak, nezamestnanosť stále rýchlo rastie, a žiadna krajina s viac ako 25 % nezamestnanosťou nemôže byť považovaná za stabilnú v nijakom ohľade. Naopak, dôvodov pre obavy o Grécko a jeho osud je viac ako dosť.

Vlastné aktuálne prognózy Grékov počítajú s ďalším poklesom ekonomiky v budúcom roku o 4,5 %, namiesto skorších odhadov o poklese „len“ o 3,8 %. To by znamenalo ku koncu roka celkový pokles HDP o 22 % oproti roku 2008. Deficit vlády by sa mal zvýšiť z tohtoročných 4,2 % na 5,2 % v budúcom roku, a celkový dlh vlády by mal vzrásť z pôvodne odhadovaných 179 % na 189 % HDP. Horšie sú na tom v tomto ohľade snáď už len Japonci. Príliš nepomáha ani skutočnosť, že bez platenia úrokov by bol grécky rozpočet v pluse.

Ďalšou zlou správou je, že dĺžka trvania a rozsah ekonomického poklesu sú výraznejšie, ako bolo v prípade Nemecka pred nástupom Hitlera k moci. Pozorovaný nárast politického extrémizmu, či už smerom vľavo, alebo vpravo, možno očakávať aj v budúcom roku. Veľmi pravdepodobne porastie aj nevôľa miestnych obyvateľov voči prisťahovalcom, keďže tí budú vnímaní ako konkurencia na zmenšujúcom sa pracovnom trhu. Množstvo stávok a protestov, ktoré by bolo tento rok ťažké spočítať, bude pravdepodobne sprievodným javom „úsporných opatrení“ aj v nasledujúcom roku.

Odchod Grécka z eurozóny vyzerá byť na spadnutie už takmer 2 roky, ale stále k tomu nedošlo. Nikto nedokáže predvídať, či sa tak stane na budúci rok, avšak nastúpené trendy jednoznačne nahrávajú zvýšenému riziku odchodu Grécka z eurozóny, respektíve jeho odstúpeniu od menovej únie. Otázka zostáva, koľko toho Gréci kolektívne ešte vydržia. Politická, ekonomická, a nakoniec ani sociálna stabilita nie je možná s rýchlo miznúcou strednou triedou, ktorá stráca prístup aj k základnej zdravotnej starostlivosti.

V budúcom roku však nie je vylúčený ani scenár, v ktorom by Grékov „predbehli“ Taliani, alebo Španieli, kde je ekonomický vývoj nie nepodobný tomu v Grécku. Politika dokáže zakrývať realitu dlho, avšak nie nekonečne dlho.

Alexander Ač

Centrum výskumu globálnej zmeny AV ČR v Brne

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. november 2024 03:58