Prostredníctvom mechanizmu Target2 sa bilancia Nemecka exponenciálnym trendom šplhá k jednému biliónu eur (asi 25 % HDP Nemecka). Ide o záruky prostredníctvom centrálnych bánk, ktoré majú vyvažovať nerovnováhy vznikajúce v dôsledku úteku kapitálu z krajín periférie EÚ a Nemecko tu zohráva hlavnú úlohu.
S tým, ako tieto záruky Bundesbanky voči ostatným krajinám rastú, rastie aj riziko inflácie po prípadnom rozpade eurozóny. Nemecko by však okrem toho veľmi pravdepodobne muselo čeliť aj poklesu exportu, ktorý by bol s takýmto vývojom v Európe spojený. To platí aj pre Slovensko. Za určitých okolností by sa mohlo veľkým finančným stratám (a inflácii) spojenými s mechanizmom Target2 a odchodom z EÚ vyhnúť, avšak poklesu HDP by sa takmer určite nevyhlo.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Stále sa domnievam, že v horizonte nasledujúcich rokov nie je EMÚ vo svojej súčasnej podobe udržateľným projektom pre narastajúce nerovnováhy a v určitej chvíli si môžu Nemci uvedomiť, že náklady na jej udržanie prevyšujú prínosy a k ich vystúpeniu môže nakoniec dôjsť. Ak by šlo o riadený a nie chaotický proces, straty s ním spojené (ako pre Nemecko, tak aj pre ostatné krajiny) by mohli byť menšie a dlhšom časovom horizonte by sa mohla situácia stabilizovať a nabrať pozitívnejší vývoj.
Nemecko a zvyšok Európy má v zásade dve možnosti - dlhý a bolestivý dlhodobý pokles v súčasnom stave, alebo pokus o ráznejšie riešenie (rozpad EMÚ a možno aj pomerne prudký pokles) so šancou na lepší vývoj po stabilizovaní situácie. Robiť spoľahlivé prognózy v súčasnej situácii je však stále náročnejšia úloha.
Alexander AčCentrum výskumu globálnej zmeny AV ČR |