Aktuálny návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení (2. pilier) prináša tri vynikajúce opatrenia a jeden zlý koncept.
Veľmi dobrý krok je zrušenie krátkodobého posudzovania výsledkov dlhodobých stratégií, ktoré jednoznačne vedie k veľmi neefektívnemu zhodnocovaniu úspor. Náprava tejto deformácie je pre úspešnosť systému nevyhnutná. Mimoriadne rozumný krok je taktiež automatický vstup do druhého piliera pre ľudí prvýkrát prichádzajúcich na pracovný trh. Téma dôchodkov ich v tejto životnej fáze logicky výrazne neoslovuje. Očakávať, že ľudia väčšinou v mladom veku vyvinú výraznejšiu aktivitu v súvislosti so svojím penzijným zabezpečením, je zrejme príliš optimistické.
Rozumná sa javí aj možnosť držať penzijné úspory v dvoch dôchodkových fondoch súčasne. Postupný presun z dynamickejších do pokojnejších (aj keď dlhodobo menej výnosných) stratégií s blížiacim sa časom odchodu do dôchodku je zrejme v súlade so záujmom väčšiny sporiteľov. Tieto tri kroky podľa môjho názoru v postačujúcej miere zlepšujú súčasné nastavenie základov druhého piliera. Takto nastavený systém má šancu efektívne fungovať a bol by veľkým prínosom.
Veľmi negatívne však hodnotím zmeny týkajúce sa jednotlivých fondov. Úspešný dôchodkový systém potrebuje rozumné nastavenie a stabilitu. Určité priebežné úpravy sú zrejme nevyhnutné, no nemôžeme každé štyri roky prekopávať základnú logiku jeho fungovania.
Navrhované nastavenie navyše nie je vhodné pre širokú verejnosť. Zmena rastového fondu na akciový, konzervatívneho na dlhopisový, ako aj pridanie indexového fondu nadviazaného zrejme na výkonnosť akciového indexu výrazne komplikuje rozhodovanie sporiteľov. Rastový predsa nie je to isté ako akciový, konzervatívny ako dlhopisový. Najdôležitejšie investičné rozhodnutia (koľko akcií a koľko dlhopisov) sa presunú zo správcovskej spoločnosti na klienta. On si bude voliť pomer medzi akciovým (respektíve zmiešaným) a dlhopisovým fondom. Nové a nové štúdie nás presvedčujú, že takéto rozhodovanie neprofesionálny investor vo všeobecnosti zvláda veľmi zle.
Nepozná dlhodobé parametre výnosu a rizika týchto investícií, podlieha eufórii, alebo naopak, panike. Nechajme správcovské spoločnosti, nech vytvárajú rastové, vyvážené a konzervatívne stratégie (prípadne indexové), s cieľom dlhodobého rozumného zhodnocovania penzijných úspor, najlepšie ako vedia. Rozhodnutie o tejto ich úlohe už jednoducho padlo v čase, keď sa druhý pilier zavádzal. Ostatní sa budeme snažiť presvedčiť verejnosť, že pri dlhodobom sporení na dôchodok je skutočným rizikom neefektívne zhodnocovanie úspor, a nie krátkodobý pokles investície.
Marek Prokopec
Tatra Asset Management