To najhoršie Európu ešte len čaká. Vyhlásenia niektorých politických špičiek a centrálnych bankárov o opaku, sú zavádzajúce. Eurozóna práve vstúpila do zóny kontrakcie kreditu, čo vo svojom dôsledku bude znamenať ďalší rast nezamestnanosti, bankrotov, a pokles cien.
Väčšina ekonómov definuje defláciu ako pokles cien a infláciu ako rast cien. Ceny tovarov či majetku však môžu klesať, alebo rásť z rôznych príčin, a zvyšovanie cien nemusí vždy znamenať ekonomický rast, a pokles cien nemusí vždy znamenať ekonomický pokles. Keď si však infláciu a defláciu definujeme v širšom kontexte, teda v kontexte peňazí v obehu a kreditu (dlhu), môžeme jednoznačnejšie tvrdiť, že pri inflácii (teda expanzii kreditu) dochádza k ekonomickému rastu, a pri deflácii (teda kontrakcii kreditu), dochádza k ekonomickému poklesu.
Samozrejme, aj v priebehu deflácie môže dochádzať k rastu cien (prevažne komodít ako sú potraviny či energie), platí to však najmä v prípade, keď sa centrálni bankári snažia všetkými spôsobmi zvýšiť množstvo peňazí v obehu a ich obrat – znižovaním úrokových sadzieb, kvantitatívnym uvoľňovaním, nakupovaním dlhopisov, a podobne. Väčšinou sú však takéto „reflačné“ opatrenia kontraproduktívne, pretože nevedú ku zvyšovaniu agregovaného dopytu, ale skôr zaťažujú strednú vrstvu ďalšími výdajmi a v konečnom dôsledku vedú prehlbovaniu a zhoršovaniu problémov, ktoré k deflácii viedli.
Ale späť k Európe. Podľa ukazovateľov o vývoji kreditu v Európe, sa táto koncom roka dostala do deflácie:
Graf ukazuje vývoj pôžičiek pre Monetárne finančné inštitúcie (MFI), spolu s dlhopismi, podľa Európskej centrálnej banky. Z tohto vývoja je zrejmé, že nielen že to najhoršie nemáme za sebou, ale to najhoršie nás ešte len čaká. Nasledujúca tabuľka ukazuje vývoj dlhu v jednotlivých krajinách EÚ v posledných rokoch:
Situácia vo všetkých krajinách EÚ sa v posledných mesiacoch zhoršuje, pričom najhoršia situácia je v Grécku. Niet divu, že nezamestnaných medzi mladými do veku do 25 rokov je viac ako neuveriteľných 60 %:
Zdroje: ZeroHedge, The Automatic Earth, Market Daily Briefing
Alexander AčCentrum výskumu globálnej zmeny AV ČR v Brne |