Vlády nás lsťou nutia robiť to, čo potrebujú
Pocta, ktorú vzdáva etatizmus slobode
Situácia na americkej politickej scéne je v súčasnosti nasledovná. Senát kontrolovaný demokratmi pripravil návrh dohody, ktorá spočíva v jednoročnom odklade dane na zdravotné poistenie, ktorou by sa malo čiastočne verejné zdravotníctvo financovať, a v overovaní príjmov nízkopríjmových Američanov, ktorí by mali dostať od štátu podporu na zdravotnú starostlivosť. Vláda by sa opäť otvorila do 15. januára, dokedy by sa obe strany mali dohodnúť na novom rozpočte a dlhový strop by sa mierne zdvihol a mal by vystačiť niekedy do polovice februára.
Tento plán by mal získať širšiu podporu Senáte a v republikánmi kontrolovanej Snemovni reprezentantov má vzhľadom na možnú podporu umierneného krídla republikánov taktiež solídne nádeje na schválenie. Má to ale aj svoj háčik. V Senáte môžu radikálnejší republikáni použiť obštrukcie na posunutie hlasovania na neskorší dátum ako je 17. október, kedy USA dosiahnu dlhový strop. A v Snemovni zase môže jej šéf John Boehner odmietnuť dať hlasovať o tomto návrhu, pretože by ho to mohlo stáť miesto.
A tak, hoci to vyzerá v súčasnosti celkom nádejne, odloženie amerických politických sporov o niekoľko mesiacov, ešte isté nie je. Akcie reagujú zmiešane, o 16:30 stráca širší americký index S&P 500 miernych 0,1 % a paneurópsky index EuroStoxx50 rastie o 0,9 %. Nálade na akciových trhoch, predovšetkým v USA, určite nepomohli slabšie kvartálne výsledky Citigroup a ani nečakane silný pokles výrobnej dôvery v regióne New Yorku z 8,2b. na 1,5b. (oč. 6,3b.). Doláru ale pokrok v rokovaniach v USA pomohol, o 16:30 sa EURUSD obchoduje na úrovni 1,3487.
Ešte viac sa darí austrálskemu doláru, ktorý voči americkému doláru dnes vzrástol na nové štvormesačné maximá. Prsty v tom má centrálna banka, ktorá podľa protokolu z posledného zasadnutia aj napriek slabším dátam z trhu práce nezmenila svoju rétoriku smerom k ďalšiemu znižovaniu sadzieb. Aj naďalej teda platí, že Reserve Bank of Australia nevylučuje ale ani nenaznačuje ďalšie znižovanie sadzieb. Vyššia tolerancia austrálskej centrálnej banky na horší vývoj na trhu práce posunula do 16:30 AUDUSD na úroveň 0,9530, ktorá je nad úrovňou 38,2 % Fibonacciho ústupu.
Vývoj AUDUSD (D1)
Vo večerných a nočných hodinách sa opäť bude sledovať situácia v USA, predovšetkým dianie v Senáte. Okrem toho budú po zatvorení trhov vykazovať výsledky hospodárenia spoločnosti Intel a Yahoo, zajtra pred otvorením obchodovania ich doplní Bank of America. Zajtra bude zvýšená volatilita na libre, Británia zverejňuje septembrovú zmenu žiadateľov o podporu v nezamestnanosti (10:30; oč. -24 tis.). Večer sa ešte bude sledovať Béžová kniha amerického FEDu (20:00), ktorá môže skrz výhľad na ekonomiku napovedať viac o ochote centrálnej banky znižovať uvoľňovanie ešte v tomto roku.