StoryEditor

Je "dlhodobý" kapitalizmus naozaj lepší? (komentár)

23.06.2015, 10:38
Autor:
redred

O kapitalizme zameranom na dlhé obdobie môžeme hovoriť v prípade, že vedenie firiem sleduje najmä dlhodobé ciele a ich akcionári nie sú len krátkodobými špekulantov, ale držia akcie po niekoľko rokov. Opakom tohto kapitalizmu môže byť "finančný" kapitalizmus, kde sa manažment firiem orientuje najmä na krátkodobé výsledky, akcionárov zaujímajú len okamžité zisky.

Zvyčajne sa tvrdí, že finančný kapitalizmus vedie k podinvestovániu korporátneho sektora, vrátane nedostatočných výdavkov na výskum a vývoj. Mal by podporovať aj rizikovejšie financovania a viesť k nižšiemu rastu produktivity a nižšiemu potenciálnemu rastu.

Naším cieľom by teda podľa podobných argumentov mala byť podpora "dlhodobého" kapitalizmu, ktorý by mal zabezpečovať stabilnejšie financovanie a investorov. Opiera sa ale celá táto teória o realitu?

Odpoveď môžeme nájsť v porovnaní výšky investícií a výdavkov na výskum a vývoj v Spojených štátoch (ktoré reprezentujú finančný kapitalizmus) a v Nemecku (reprezentujúcich dlhodobý kapitalizmus). Rovnako tak môžeme porovnať investície a výdavky na výskum a vývoj vo firmách, ktoré sa obchodujú na akciovom trhu (majú bližšie k finančnému kapitalizmu) s firmami, ktoré sa tu neobchodujú.

Prvý graf porovnáva investície do výrobných aktív v USA a v Nemecku, druhý porovnáva celkové korporátne investície v týchto dvoch krajinách (v pomere k HDP). V oboch prípadoch sú investície výrazne vyššie v Spojených štátoch, a to dlhodobo:

Americké firmy majú tiež výrazne menej dlhu ako firmy v Nemecku - pomer korporátneho dlhu k HDP dosahuje v USA asi 43 percent, zatiaľ čo v Nemecku približne 80 percent. A zatiaľ čo výdavky na výskum a vývoj sa nachádzajú v oboch krajinách približne na rovnakej úrovni, rast produktivity je oveľa silnejší v USA.

Pohľad na francúzsky korporátny sektor potom ukazuje, že obchodované spoločnosti investujú viac a sú ziskovejšie než spoločnosti, ktoré neobchodujú, majú ale tiež viac dlhu. Celkovo sa teda zdá, že finančný kapitalizmus je efektívnejší ako kapitalizmus dlhodobý aj napriek tomu, že teória tvrdí opak.

Komentár bol zverejnený na webe patria.cz

01 - Modified: 2007-07-02 14:12:00 - Feat.: 0 - Title: Muž napadol páva, lebo chcel zničiť vampíra
01 - Modified: 2024-12-03 23:00:00 - Feat.: - Title: Ani arabský socializmus, ani islamské režimy neprinášajú prosperitu. Končí v Sýrii vláda Bašára Asada? 02 - Modified: 2024-07-23 12:20:34 - Feat.: - Title: Vo svete zavládol technologický chaos. Nenápadná IT aktualizácia spôsobila problémy aj nášmu operátorovi 03 - Modified: 2024-02-04 14:03:07 - Feat.: - Title: Argentínsky exot alebo budúca legenda 04 - Modified: 2024-01-31 14:40:31 - Feat.: - Title: Javier Milei obhajuje kapitalizmus a tvrdia o ňom, že je exot. A to je vlastne desivé 05 - Modified: 2023-09-17 19:10:19 - Feat.: - Title: Kritika kapitalizmu od pápeža Františka. Zisk nemôže byť na úkor pracovných podmienok
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. december 2024 23:49