Hilton Worldwide Holdings, ktorý spravuje jednu z najväčších hotelových sietí na svete, v stredu upísal približne 117 miliónov kusov akcií za cenu 20 dolárov. Objem tohto IPO tak dosiahol 2.34 miliardy dolárov a prekonal tak o takmer pol miliardy novembrové IPO Twitteru. Oficiálne informácie však budú známe až vo štvrtok, teda v prvý obchodný deň a možno práve vo štvrtok tento úpis pomôže trhom v raste.
V stredu sa totiž akciové indexy značne červenali, veď Dow Jones poklesol hlbšie pod 16 tisíc bodov, S&P zletel o 20 bodov a rovnako sa mu nepodarilo udržať psychologických 1800 bodov. Psychologickú úroveň 4000 bodov dokázal udržať Nasdaq, no žiadna sláva to nebola ani tu, ba práve naopak, aj technológie výrazne stratili. Americké benchmarky uzavreli nasledovne: Dow -0.81 %, S&P -1.13 % a Nasdaq -1.40 %.
Prepady boli spôsobené predovšetkým dohodou v časti amerického senátu, ktorou sa Spojeným štátom pravdepodobne na podstatne dlhší čas podarí posunúť dlhový strop a vyvarovať sa čo i len náznaku government shutodownu, ktorého svedkami sme boli v októbri. Investori tak začali naplno špekulovať o znížení objemu QE už na budúcotýždňovom zasadnutí FOMC. FED by si tým pádom mal byť teraz už definitívne istý, že Tapering ekonomika dokáže zvládnuť a žiadne hrozby z Bieleho domu jej neuškodia.
Tieto špekulácie výraznejšie začali vnímať aj komodity, ktorých decembrový rast je zdá sa na konci. Americká ľahká ropa WTI poklesla o 1.13 % na 97.42 USD/barel, zlato pokleslo o 0.77 % na 1252 dolárov za uncu. O to väčším prekvapením je rast ceny zemného plynu až o 2.50 %.
Risk-off mód sme zaznamenali aj na forexovom trhu, kde posilňoval jen. Ten aj napriek masívnemu QE zo strany Japonskej centrálnej banky BOJ bude akiste preferovanou menou v najbližších siedmich dňoch, podobne ako švajčiarsky frank. Dolár aj napriek vyššej možnosti Taperingu zostáva málo atraktívny, EURUSD sa dostalo znova nad 1.38 a šantenie tak veselo pokračuje ďalej.