Vo štvrtok nás čakalo nielen množstvo makroekonomických údajov, volatilita trhu, nové maximá, ale aj Draghiho veľké prekvapenie, ktoré sa stalo témou číslo jeden na finančných trhoch.
V skorých ranných hodinách nášho času oznámil austrálsky štatistický úrad dva významné fundamenty. Maloobchodné tržby m/m naplnili očakávania analytikov a dosiahli úroveň 0.4 % oproti júnovým 0.6 %. Austrália zaznamenala nárast exportu, aj keď import stále prevažuje a obchodná bilancia vykazuje negatívnych 1.36 miliardy. Z Nemecka sme sa dočkali pozitívnych správ v podobe nárastu továrenských objednávok m/m o 4.6 %. Oficiálna diskontná sadzba BoE zostala podľa očakávaní nezmenená. Najväčšie prekvapenie obchodného dňa prišlo po zasadnutí Európskej centrálnej banky, ktorá znížila sadzby. Hlavná úroková sadzba klesajúca od októbra roku 2011, dosiahla historické minimum na úrovni 0.05 % z predchádzajúcich 0.15 %. K zmenám prišlo aj v prípade MLF sadzby, ktorá poklesla o 10 bodov na 0.30 % a depozitnej sadzby na úroveň -0.20 %. Takéto „zosekanie" zhodilo menu osemnástich členských krajín Eurozóny z útesu, a tá dopadla počas Draghiho konferencie až pod 1.3000 prekračujúc ročné minimá. Euro výraznejšie strácalo aj voči ďalším hlavným menám. Okolo desiatej hodine večer CET EURGBP strácal 0.81 %, EURJPY -1.23 %. V percentuálnom vyjadrení najviac stratilo euro voči austrálskemu doláru, až 1.58 %. ECB oficiálne oznámila aj nákupy ABS, ktoré začne vykonávať od októbra tohto roka. Európske akciové indexy zareagovali úplne naopak. S výnimkou britského FTSE 100 (+0.06 %) sme po uzatvorení európskych akciových parketov mohli vidieť silné zelené čísla. EUROSTOXX 50 posilnil o 1.81 %, CAC 40 +1.65 %, DAX +1.02 % a IBEX 35 takmer 2 %.
V poobedných hodinách prišli na rad makroekonomické údaje z USA. Zmena počtu miest mimo poľnohospodárstva nedosiahla predpoklad 220 tisíc a skončila o 16 tisíc nižšie. Obchodná bilancia USA (-40.5 miliardy, očakávania -42.5 miliardy) síce navýšila export, avšak rovnako ako v prípade Austrálie, import má stále navrch. Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA narástli o 4 tisíc na 302 tisíc. Zelené čísla priniesol PMI Service index, ktorý poskočil na 59.5 a index nákupných manažérov v nevýrobnej sfére dosiahol 59.6. Údaje spoločne s nečakaným znižovaním sadzieb ECB ovplyvnili americký akciový trh, ktorý priniesol nové maximá aj napriek červeným číslam v závere obchodovania. Dow Jones Industrial Average dosiahol nový top 17161.55, pričom uzatváral so stratou 0.05 %. Nové maximum dosiahol aj S&P 500 s najväčším denným ziskom akcií spoločnosti PVH Corp. (PVH.US) +9.52 %. Z ďalších akciových indexov môžeme spomenúť NDX 100, -0.12 % a Russell 2000 -0.42 %.
Z komodít sme sledovali vývoj ľahkej ropy WTI, ktorá sa po stredajšom zmazávaní 3 dolárových strát z utorka, obchodovala ku sklonku dňa so stratou viac ako jedno percento ovplyvnená aj výsledkami zásob ropy z USA.