Keď euro začalo na začiatku roku 2014 oslabovať, väčšina analytikov zrazu zmenila svoje predchádzajúce očakávania a začala hovoriť o prudkom prepade kurzu spoločnej európskej meny. Ten sa podľa týchto názorov mal dostať až pod paritu k doláru. Podobné tvrdenia mala evidentne vplyv na celkové očakávania na trhu a rad investorov a firiem sa snažila proti prepadu kurzu eura zabezpečiť. Očakávania sa nakoniec stala sebenaplňujícím sa proroctvom a kurz eura k doláru sa neskôr dostal až na úroveň 1,05.
Úvahy o oslabenie eura boli podľa nášho názoru ľahkovážne a povrchné a je poľutovaniahodné, že sa nakoniec kvôli spomínanému sebenaplňujícímu sa proroctvo vyplnili. Čomu by sme namiesto bežne uvádzaných argumentov mali venovať pozornosť, aby sme odhadli kurzový vývoj s maximálnou presnosťou? V roku 2014 hral kľúčovú úlohu relatívna výhľad týkajúci sa americkej a európskej ekonomiky. Analytici by ale mali prehodnotiť silu amerického oživenia. Spojené štáty totiž ovplyvňuje niekoľko negatívnych šokov, vrátane poklesu investícií a produkcie v ropnom sektore a sektoroch, ktoré s nimi súvisia. K tomu sa pridáva posilnenie dolára, ktoré sa už začína prejavovať na exportoch. Negatívnu úlohu zohráva aj zhoršujúca sa ekonomická situácia v Brazílii a Číne a celkový rastový výhľad pre Spojené štáty sa teda zhoršuje. Tento rok by rast americkej ekonomiky mohol dosiahnuť asi 2,5%. Fed teda bude sadzby zvyšovať len veľmi opatrne a pomaly, čo znižuje pravdepodobnosť ďalšieho posilňovania dolára.
Nie je tiež pravdou, že by kvantitatívne uvoľňovanie výrazne zmenilo tok kapitálu na dlhopisových trhoch v eurozóne. Zahraniční investori sa síce z týchto trhov na konci roka 2014 sťahovali, ale v prvom štvrťroku tohto roka sa zase vrátili. Kvantitatívne uvoľňovanie má navyše pravdepodobne pozitívny vplyv na európske akciové trhy. Tie tak lákajú zvýšené množstvo investorov zo zahraničia a celkový pohyb kapitálu tak nenaznačuje, že by euro malo oslabovať. Jeho oslabenie je ťahané len krátkodobými špekulatívnymi pozíciami (otváraním krátkych pozícií) a hedgingom. Ide tak o situácii, ktorá sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Platilo by to najmä v prípade, keby euro začalo posilňovať kvôli zhoršujúcemu sa optimizmu ohľadom vývoja v americkej ekonomike. Potom by došlo k uzatváraniu krátkych pozícií a euro by veľmi rýchlo posilňovalo ďalej.
Z grafu je vidieť vývoj kurzu eura k doláru a vývoj čistých otvorených pozícií na eure (v tisícoch, os vpravo). U oboch došlo v druhej polovici roka 2014 k prudkému prepadu: