StoryEditor

Ďalšie spomalenie Číny sa blíži (komentár)

15.07.2013, 16:51
Vývoj v čínskej ekonomike je veľmi nevyrovnaný. Nemôže to trvať večne.

Akciový index SP500 zaznamenal v piatok svoj siedmy rast v rade za sebou. Trh reaguje stále hlavne na holubičo prijaté komentáre Bernankeho, ako aj na lepšie výsledky US bánk JP Morgan Chase a Wells Fargo, ktoré dokázali zatieniť aj horšie vyhliadky zisku od prepravnej spoločnosti UPS. Nižšie sa obchodovali aj akcie výrobcu lietadiel Boeing, kedy na londýnskom letisku Heathrow začalo horieť lietadlo vyrobené touto spoločnosťou.

Okrem finančného sektora sa v piatok darilo aj farmaceutickému sektoru. O rast sa postarala akcia biotechnologickej spoločnosti Alexion Pharmaceuticals (+13%). Na trhu sa totiž objavili správy, že švajčiarska spoločnosť Roche plánuje firmu odkúpiť. Rast akcií spoločnosti pomohol indexu Nasdaq 100 k zaknihovaniu si trinásteho prírastku v rade za sebou, čo je najdlhšia rastová séria indexu od roku 1992.

Optimizmus na akciových trhoch pokračuje aj dnes a to vďaka výsledku čínskeho HDP za 2Q. Podľa oficiálnych dát zaznamenal čínsky rast spomalenie z 7,7% na 7,5%, no výsledok bol stále v súlade s očakávaniami. Pred mesiacom boli síce očakávania na 7,8%, no nové čínske vedenie sa spomalenia nebojí a dokonca ho vítajú, nakoľko ho vidia ako nutný krok smerom k rebalansácii čínskej ekonomiky. Aktuálny cieľ vlády pre tohtoročný rast je na úrovni 7,5%, no existuje riziko, že cieľ nebude dosiahnutý. Ak by sa tak stalo, bolo by to po prvý krát za posledných 15 rokov.

Pravdepodobnosť spomalenia výrazne rastie a na možnosť, že HDP bolo už teraz slabšie, upozorňujú dva indikátory. Prvým je medzimesačná zmena HDP len na 1,7%, čo by pri anualizovanom tempe rastu vyjadrovalo rast HDP len na 6,8% ako aj pokles rastu nominálneho HDP z 9,6% na 8%, pričom deflátor HDP dosiahol len 0,5% na ročnej báze. Predošlý mesiac dosiahol deflátor 1,7%.

Je teda možné, že čínska ekonomika spomaľuje oveľa rýchlejšie. Prečo je to tak? Dôvodom je nevyrovnaný ekonomický rast, ktorý produkuje čínska ekonomika. Ak sa pozrieme na to, čo najviac prispieva k ekonomickému rastu zistíme, že najvyšší príspevok k rastu HDP majú investície. Nasleduje spotreba a až následne čistý export.



Takýto vývoj je veľmi nevyrovnaný z tohto dôvodu, že vysoká závislosť na investíciách spôsobuje, že výdavky domácností rastú pomalšie než HDP, čo znamená, že podiel ich spotreby na HDP dosahuje len približne 35%, čo je najmenej na svete. Na nominálne silnom raste HDP tak majú domácnosti len minimálny podiel. Následne sú o svoj drahocenný kapitál oberané aj cez nízke úrokové sadzby na vkladoch, čím vlastne dotujú vysoký rast investícií.

Úrokové sadzby v Číne by totiž mali byť vyššie, než sú. Ak sa má celá táto nerovnováha odstrániť, je nutné, aby začala spotreba rásť viac než HDP. Takáto zmena ale vyžaduje spomalenie investícií. Išlo by to aj bez ich poklesu, no to by museli výdavky domácností zaznamenať dvojciferný rast. Takže výsledná rebalansácia pravdepodobne prebehne cez pokles tempa rastu HDP, pričom spomaleniu pomôže aj nárast importu, nakoľko domácnosti budú chcieť kupovať aj tovary zo zahraničia. Nové čínske vedenie sa nebráni spomaleniu a dokonca minister financií v piatok povedal, že aj ekonomický rast v pásme 6,5-7,0% je akceptovateľný.

To, že spomalenie sa blíži, vidíme hlavne na poklese komoditných mien, hlavne austrálskeho doláru ako aj na poklese medi a iných komodít. Čína totiž pri niektorých komoditách tvorila až polovicu rastu dopytu. Takýto vývoj ale nemôže trvať večne a aj Čína raz narazí na „peak“ investícií. To, či rebalansácia prebehne „bezproblémovo“ len spomalením HDP alebo bude nasledovať aj sociálne pnutie, záleží len na vedení krajiny. Dúfajme, že to zvládnu.

Ján Beňák

analytik TRIM Broker

Obchodovanie s TRIM Broker

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
07. máj 2024 16:56