Jar býva na chodbách ECB pokojným obdobím. Centrálny bankári z ECB si totiž v minulosti počas jari osvojili čudnú teóriu. Základom tejto teórie je, že na jeseň čakáme oživenie preto znižovať sadzby ani nič iné napriek katastrofálnej nezamestnanosti a recesii v EU ako aj extrémne nízkej inflácii robiť na jar nebudeme.
Áno, Mário Drahí má pravdu, že 70 percent inflácie dnes tvorí v EU najmä cena ropy a potravín. Vďaka relatívne miernemu počasiu svetových pšeničných exportérov v posledných rokoch a bridlicovému plynu v USA tento zdroj inflácie mizne. Posilňujúce euro voči americkému doláru, v ktorom sa väčšina komodít na svetových burzách obchoduje tento fakt iba prehlbuje. Európa zažíva nielen nízku jadrovú infláciu, ktorá je produktom ekonomickej stagnácie ale aj bežnú, tu ktorú vníma väčšina spotrebiteľov. ECB to až doteraz veľmi nevadilo, skôr to vnímala ako naplnenie svojho mandátu.
Až sťažnosti globálnych firiem najmä z nemeckého indexu DAX30 a francúzskeho CAC40, ktoré rezonovali v ekonomických médiách najmä v závere minulého roka, ktorým posilňujúci euro a končiace sa hedgingové kontrakty z úrovni okolo 1.25 či 1.3, robia v účtovníctve prievan a uberajú podľa vyjadrení jednotlivých finančných riaditeľov 5 až 8 percent tržieb, nútia ECB konať.
Aktuálne jastrab z rakúskej pobočky ECB Ewald Nowotny sa z médií vytratil, preto že nezamestnanosť začala rast aj v Rakúsku. Nemecký jastrab Jens Weidmann mení rétoriku, ako keby chodil cez víkend na školenia do D.C. k novej šéfke FEDu k Janet Yellen.
Všetko to sa deje po extrémnom posilnení cien dlhopisov krajín PIIGS, keď výnosy ich vládnych dlhopisov so splatnosťou 10 rokov dosahovali 6, 7 či 8 percent pred 3 rokmi a dnes atakujú 2, 3 či 4 percentá. Americké hedge fondy, ktoré zarobili na raste cien dlhopisov ale i menovom oslabení amerického dolára voči euru hľadajú ,,EXIT,, z pozícií, pretože každým dňom dosiahnutý výnos vzhľadom na plynúci čas relatívne klesá.
Paradoxne jastrabi, ktorí roky bránili nákupom, dnes uvažujú o nákupoch na výrazne vyšších úrovniach, keď jednotlivé dlhopisy v závislosti od krajiny či splatnosti posilnili za 2 roky o niekoľko desiatok percent pričom nejde o žiadnych pár stoviek miliónov ale o desiatky miliárd EUR, ktoré dnes ECB už draho bude pravdepodobne nakupovať.
ECB sa chystá oživiť infláciu, presne pár týždňov po tom čo komoditní mágovia z Wall Street dostali voľné ruky po rokoch tichej dohody na obnovu komoditného šialenstva a naštartovanie inflácie. Inflácia sa v dôsledku ich nedávnych ale aj budúcich nákupov rôznych komodít do niekoľko mesiacov do ekonomiky z komoditných trhov skutočne preleje aj bez ECB. Tento ,,uptick,, na inflácií už bude ale dôvod na ,,šialenstvo,, okolo zvyšovania sadzieb v dôsledku obáv z rastúcej inflácie, ale o tom inokedy.