StoryEditor

Nový IT objav sa bude dať nosiť. Ako hodinky

23.07.2013, 00:00

Revolúcia sa bude dať nosiť. Tak ako väčšina technických revolúcií však nepríde tak rýchlo a v takej forme, ako ju mnoho vizionárov predpovedá. Hovorím o tom, čo sa začína vynárať ako nový reklamný trik zo Silicon Valley. Nové heslo hovorí, že "chytré" zariadenia, ako sú hodinky a okuliare, predstavujú nový predvoj v oblasti osobnej výpočtovej techniky.

Začiatok revolúcie
Klesajúce náklady na hardvér a rozširovanie bezdrôtových sietí určite smeruje k časom, keď sa digitálna inteligencia a pripojiteľnosť zakradne do množstva rôznorodých osobných predmetov. Ťažšie sa predpovedá to, ako presne bude táto revolúcia začínať, hoci existujú určité náznaky.

Prevládať začnú tri rôzne kategórie zariadení: pre uši, oči a zápästie. Každé z nich prinesie vlastný súbor použití. Myslí si to šéf spoločnosti Intel Brian Krzanich. Čo z toho budú aplikácie "killer apps", môžeme iba hádať.

Otázniky nad zariadeniami
Zatiaľ môžeme za fakt pokladať to, že nositeľné veci zostanú predmetom diskusií, a nie praktického skúšania v rámci bolestivého prerezávania sa zúbkov. Napríklad spoločnosť Apple predpokladá, že dychtivo očakávaný produkt iWatch sa pravdepodobne neobjaví skôr ako koncom budúceho roka.

Iné technologické spoločnosti, ktoré sa ponáhľajú priniesť niečo podobné, pravdepodobne prídu s chytrými hodinkami skôr. Pokiaľ však spoločnosť Apple neodhalí svoj názor estéta, technologický svet bude čakať so zatajeným dychom.

Zatiaľ ďalší vlajkonosič "nositeľnej revolúcie" Glass od spoločnosti Google čelí protivetru. Americkí kongresmeni vyslovili nedávno obavy o dosahu na súkromie, keďže zariadenie umiestnené na tvári nepretržite sleduje a zaznamenáva všetko, čo sa deje pred nositeľom. A popritom sa objavili správy, že softvérová chyba umožnila hackerom ovládať zariadenie. Dnes je už odstránená.

Dve vízie
Technické možnosti nie sú v tomto prípade hlavným obmedzujúcim faktorom. Ako vždy je podstatná otázka, či výhody používania novej technológie prekonajú odolnosť voči jej prijatiu. Začína sa to stotožnením sa s novým rozhraním a hardvérom, popričom je dôležité vytvorenie kultúrnych a spoločenských noriem, ktoré technológia vyžaduje.
Existujú dve odlišné vízie, ako sa nositeľné zariadenia začlenia do hlavného prúdu. Jedna hovorí, že presiaknu pomocou zariadení, ktoré ponúkajú jednu funkciu a pritom zostávajú z veľkej časti neviditeľné. Náramky od spoločnosti Nike a Jawbone sú predskokanmi týchto chytrých zariadení. Pre aplikáciu merajú a vykazujú sledované a analyzované údaje o kondícii a zdravotnom stave ich nositeľa.

Druhá vízia sa týka širokého frontového útoku na všeobecnú osobnú výpočtovú techniku. Podľa nej hodinky alebo okuliare budú obsahovať množstvo aplikácií killer apps proti smartfónom, ako napríklad možnosť telefonovania, sledovania textových správ alebo fotografovania. A nakoniec urobia z týchto dnes obľúbených prístrojov zastarané kúsky.

Keď výrobcovia otvoria nové zariadenia ako platformy pre vývojárov tretích strán, zvýšia šance, že tí potom prídu s niečím, čím ich spravia nenahraditeľnými.
Podľa dejín osobnej techniky by sa dalo predpokladať, že prvá vízia je pravdepodobnejšia. Pre všetko, čo sa musí úplne zapojiť do osobného života, je kľúčovým slovom plynulosť. Veci, ktoré ľuďom zjednodušujú život, budú na čele pelotónu, najmä ak ich hardvér zostane skrytý a funkcie budú automatické.

Prelom je v nedohľadne
Iróniou je, že jedna z prvých aplikácií killer apps pre takéto zariadenia spustí scivilizovanie samotného chytrého telefónu. Dnešné telefónne slúchadlá tyranizujú súkromný život, nabúravajú konverzácie a menia mestské chodníky na prehliadku duchom neprítomných ľudí. Prvé chytré hodinky chcú upokojiť tento svet, v ktorom dominujú smartfóny. Napríklad budú signalizovať prichádzajúce textové správy menej rušivým spôsobom.

Skutočne revolučný moment nositeľnej výpočtovej techniky príde pravdepodobne iba vtedy, keď si tieto bezproblémové zariadenia nájdu cestu do sveta a vytvoria stav, kedy podporia vznik novej výpočtovej platformy.

Inteligentné telefóny boli na okraji záujmu mnoho rokov, pokiaľ Steve Jobs neprinútil, neprehovoril či neinšpiroval svojich kolegov v spoločnosti Apple, aby vytvorili iPhone. Investori, ktorí svoje nádeje stavajú na podobnom prelomovom momente v súvislosti s iWatch, sa môžu nachádzať blízko sklamania.
Richard Waters
komentátor FT

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. november 2024 04:42