Kým politické Slovensko minulý týždeň žilo problémami tajnej služby a ekonomické diskusiou o daňovej a dôchodkovej reforme, technicky orientovaná komunita zamierila do Bratislavy na medzinárodný veľtrh Coneco / Racioenergia / Climatherm. Bola tu príležitosť sledovať najnovší vývoj stavebných technológií, mnohých strojov a stavebných materiálov.
O stavebníctve sa často hovorí ako o odvetví, ktoré keď sa rozhýbe, môže potiahnuť niektoré výrobné odvetvia, najmä časť strojárstva a drevospracujúci priemysel. Slovenskí strojári na svoju škodu stále zostávajú stavbárom veľa dlžní. U nás takmer nie sú strojárske firmy, ktoré dokážu ponúknuť napr. kovania, spojovacie materiály a mnohé armatúry. Lepšie je to s výrobkami s menším stupňom spracovania -- kovovými bránami, pletivami a klampiarskymi výrobkami. Z domácej proveniencie úplne absentuje malá mechanizácia -- ručné náradie. Tieto odvetvia sa nerozvíjali na Slovensku ani za socializmu, vraj na príkaz zhora. Možno. Lenže už vyše desať rokov to nie je pravda, napriek tomu zrejme v týchto technológiách našim ľuďom chýba invencia a o ich transfer sa zahraničný kapitál zatiaľ nepostaral. O to viac bolo na veľtrhu predajcov zahraničného stavebného a spojovacieho materiálu, strojov, ale aj celých interiérov a dokonca i kuchynského riadu.
Súčasťou veľtrhu bola tradične Racioenergia. Ako vyplýva z označenia, ide o aktivity smerujúce k zníženiu spotreby energií. Niekoľko slovenských poradenských firiem a organizácií vrátane ministerstva výstavby a verejných prác ponúkalo riešenia v tejto oblasti. Počas veľtrhu sa na túto tému konalo niekoľko seminárov. Chýbali tu však najmenej dva úrady: ministerstvo hospodárstva a regulačný úrad napriek tomu, že oba majú dbať o racionálne využívanie energií. Svoje expozície mali tri celoslovenské energetické spoločnosti a niekoľko regionálnych teplárenských firiem. SPP prezentoval progresívne riešenie vykurovania plynom -- kogeneráciu. Elektroenergetici však zostali skrytí. Aj keď Slovenské elektrárne tu boli, vo svojom stánku neponúkali nič nové. Chýbala im ponuka ich rozhodujúceho produktu -- elektriny. Pritom európske elektrárenské spoločnosti sa pretekajú v ponuke elektriny rozličných farieb, ekologickej elektriny atď. Už druhý rok je v ČR známym pojmom dúhová elektrina. V Nemecku pred tromi rokmi na ponuku žltej elektriny istá elektrárenská spoločnosť využila imidž futbalistu Franza Beckenbauera... Tento rok sa vytvorili formálne podmienky, aby Slovenské elektrárne získali pre priamy predaj elektriny mnohé veľké podniky. Túto možnosť zrejme nijaký z nich nevyužil. To akoby dávalo za pravdu tým, ktorí presadzujú rýchlu privatizáciu Slovenských elektrární. Avšak do všetkých troch elektrorozvodných spoločností zahraničný kapitál už vstúpil, ale ich manažéri nepovažovali tento veľtrh za príležitosť stretnúť sa so svojimi zákazníkmi. Ešte je príležitosť na jeseň v Trenčíne...
StoryEditor