Dnešný prázdny ekonomický kalendár dal po včerajších výpredajoch akciám vydýchnuť. Hlavné akciové indexy sa tak buď zastabilizovali alebo vymazávajú časť strát. O 17:15 rastie paneurópsky index EuroStoxx50 o 0,1 % a širší americký index S&P 500 o 0,6 %. Nízka volatilita je ale len ticho pred búrkou, druhá polovica týždňa prinesie viacero významných dát, ktoré pravdepodobne opäť volatilitu nakopnú.
Na devízových trhoch sa dnes mimoriadne darí austrálskemu doláru. Môže za to centrálna banka, ktorá na svojom zasadnutí nečakane ohlásila, že so znižovaním úrokových sadzieb nateraz končí a očakáva obdobie stabilného úročenia. Vzhľadom na posledné slabšie dáta z Austrálie je to prekvapivé. A nakoľko to boli vo veľkej miere práve očakávania ďalšieho znižovania sadzieb, ktoré tlačili austrálsky dolár nadol, tak táto zmena postoja k ďalšej politike má potenciál byť pre austrálsky dolár gamechanger.
Austrálsky dolár by z nášho pohľadu mohol časť strát z posledných mesiacov zmazať, ale dvere viac nahor sa mu otvoria až po ukončení súčasnej vysokej volatility na trhoch, ktorá rizikovejším aktívam, medzi ktoré austrálsky dolár patrí, príliš nepraje. O 17:15 sa AUDUSD obchoduje na úrovni 0,8908, čo predstavuje trojtýždňové maximá. Dnešný rast sa zastavil na úrovni 23,6 % Fibonacciho ústupu.
Vývoj AUDUSD (D1)
Mimoriadne volatilný ostáva aj japonský jen, ktorý je hlavným víťazom súčasnej negatívnej nálady na trhoch. USDJPY ale narazil na ďalšiu okrúhlu hranicu 101 USDJPY, pod ktorú sa na dlhší čas nedokázal dostať a tak sa od nej odrazil. O 17:15 sa USDJPY obchoduje na úrovni 101,46. Dnes ráno došla pre jen ďalšia pozitívna správa, šéf centrálnej banky Kuroda spomenul vo svojom prejave „exit stratégiu“, čo príliš tú časť obchodníkov, ktorí aj naďalej očakávajú navýšenie kvantitatívneho uvoľňovania nepotešilo.
My tomu príliš význam neprikladáme, nakoľko je ukončenie uvoľňovania v Japonsku z nášho pohľadu ešte veľmi, veľmi ďaleko. Po týchto slovách ale USDJPY po druhý krát atakoval hranicu 101. Čo sa týka ďalšieho vývoja, tak ten bude závisieť od nálady na trhoch, pokiaľ budú pokračovať výpredaje, tak ešte USDJPY priestor na pokles má. Každopádne rast nad úroveň 105, predstavujúcu päť a pol ročné maximum v dohľadnej dobe nevidíme reálny.
Dnes večer môže vyššia volatilita panovať na novozélandskom dolári, keďže budú zverejnené kvartálne štatistiky z trhu práce (22:45; oč. zmena zamestnanosti +0,6 % q/q, miera nezamestnanosti 6,0 %). Zajtrajšok bude dňom januárových indexov dôvery v sektore služieb. Tie budú vzhľadom na pondelkové mierne sklamanie z Británie a mega-sklamanie z USA pri indexoch výrobnej dôvery pod veľkým drobnohľadom. Okrem Británie (10:30; oč. 59,1b.) a USA (16:00; oč. 53,6b.) zverejní revidovaný index aj Eurozóna (10:00; oč. 51,9b.). Okrem toho z USA dorazí aj januárový ADP report zmeny počtu pracovných miest v súkromnej sfére (14:15; oč. 191 tis.), ktorý môže naznačiť, akým smerom sa bude vyvíjať piatkový ostro sledovaný vládny report z trhu práce.