Úvod uplynulého dňa patril vyhláseniu Svetovej banky, ktorá znížila odhad rastu svetovej ekonomiky pre tento rok. Januárová hodnota 3.2 % už teda nie je v platnosti a nahradilo ju výrazne nižších 2.8 %. Svetová banka okrem toho zhoršila odhad rastu americkej, čínskej a ruskej ekonomiky. Tieto správy spôsobili výpredaj na akciovom trhu hneď od začiatku londýnskej seansy.
Akcie sa v priebehu dňa nemali o čo oprieť, keďže dôležité makroekonomické ukazovatele, či komentáre z prostredia centrálnych bánk chýbali. Výsledkom je červený close európskych top indexov, pričom najviac stratil francúzsky CAC, konkrétne 0.87 %. S príchodom amerických obchodníkov sa situácia nezmenila, aj obchodovanie na druhej strane oceánu bolo vlažné a apetít po riziku sa po piatich plusových obchodných dňoch nedostavil.
Investori zrejme sledovali výsledok aukcie amerických 10-ročných dlhopisov. Záujem o celkom 21 mld. USD bol v porovnaní s predošlými mesiacmi vysoký, veď bid-to-cover ratio dosiahol hodnotu 2.9, no čakalo sa číslo aspoň na úrovni 3.5. Aj pre relatívne nižší záujem sa priemerný výnos dostal na 2.648 %, pričom trh očakával iba 2.633 %. Zaujímavé tak bude sledovať štvrtkovú aukciu 30-ročných vládnych dlhopisov, v ktorej Spojené štáty ponúknu 13 mld. USD. Dôležité bude to, v akom objeme pôjdu do aukcie tzv. indirect bidders, teda skupina investorov pod ktorú spadajú aj zahraničné centrálne banky. Tie sa totiž v stredajšej aukcii angažovali najmenej od mája roku 2013.
V noci zo stredy na štvrtok očakávame zasadnutie centrálnej banky Nového Zélandu. Tá by mala znova zvýšiť základnú úrokovú sadzbu o 25 bps., teda na 3.25 %. Menový pár NZDUSD bude určite volatilný, keďže v očakávaní zmeny posilnil v priebehu týždňa o 1.84 %. Zdá sa teda, že Novému Zélandu by Svetová banka, naopak, mohla odhad rastu ekonomiky zvýšiť.