Začiatkom týždňa to s drahými kovmi nevyzeralo veľmi dobre. Zlato i striebro padali. Zlato sa postupne behom dvoch dní dostalo z 1145 USD, až k 1125 USD. Striebro malo podobný priebeh, z 15,1 USD kleslo až k 14,5 USD. Potom sa dva dni v princípe nič zásadné nedialo. Zlato bolo stlačené až k 1110 USD a striebro sa obchodovalo okolo 14,5 USD. Piatkové obchodovanie bolo ako vymenené. Zlato i striebro vertikálne stúpalo až k 1145 USD, resp. nad 15 USD pri striebre.
Z hľadiska dopytu a ponuky sa na trhu stále nič zásadne nemení. Pri poklese cien sa nám objavuje bakwardácia, ktorá sa rastom ceny odstraňuje. Indikuje to, že cena na COMEXe – hlavne na zlate – je dnes výrazne stlačená (nie manipulovaná) a vlastníci fyzického zlata sa ho nechcú zbaviť ani s vidinou zisku. Mohli by totižto predať na spote kov za drahšie, ušetriť na skladovaní, získané doláre investovať a kúpiť lacnejší futures kontrakt – dodávku kovu v budúcnosti. To, že sa tak nedeje, svedčí o nedôvere investorov; minimálne v súčasné ceny, či budúcu dodávku kovu. Striebro je iný príbeh, ale podobný. Avšak jeho cena je adekvátnejšia. S poklesom ceny sa objavujú aj správy o výraznom dopyte od retailových (maloobchodných) investorov hlavne po strieborných produktoch (minciach), pričom mincovne vypredávajú všetok tovar – pozor nedajme sa však oklamať tvrdeniami, že je nedostatok kovu na trhu; v tomto prípade ide o kapacitné výrobné problémy. Skutočný nedostatok by sme videli vtedy, ak by veľkí investori nevedeli zohnať veľké investičné tehly.
Ako sme písali po minulé týždne, ceny drahých kovov boli aj tento týždeň v kontexte inštitucionálneho dopytu a ponuky po nich, výrazne nižšie, ako by sa hodilo. Uvidíme, či sa posunieme vyššie. Každopádne po minulom týždni sa investori opäť o čosi menej spoliehajú na to, že FED zdvihne v decembri úrokové miery. Dovtedy bude mať pravdepodobne trh s drahými kovmi veľmi podobný obraz, aký vidíme teraz a vlastne už viac ako rok.
Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie: