Stredajšie Minutes zo zasadania FOMC podporili návrat akciových indexov späť ku svojim maximám, zatiaľ čo hodnota amerického doláru opäť poklesla na väčšine hlavných párov. Čo stálo za týmto poklesom?
Na poslednom zasadaní americkej centrálnej banky z 19.3, sme sa v súlade s očakávaním dočkali zníženia kvantitatívneho uvoľnenia o ďalších 10 miliárd USD a ponechanie kľúčových úrokových sadzieb na úrovni <0,25%. Prekvapivejšou správou však bolo oznámenie J.Yellenovej, že zvýšenie úrokových sadzieb by mohlo prísť približne už o 6 mesiacov. Toto „prerieknutie“ bolo v rozpore s projekciami Fedu, pretože v tom čase až 13 zo 16 členov predpokladalo zvýšenie sadzieb zo súčasnej úrovne až v priebehu roka 2015.
V stredajších podrobných komentároch z daného zasadania však nebolo zmienené nič o zvyšovaní úrokových sadzieb v tak krátkom čase, čo dodalo investorom znova optimizmus. V dokumente sa potvrdili aj slová J.Yellenovej, ktorá stále tvrdí, že expanzívna menová politika sa bude uťahovať na každom ďalšom zasadaní, pokiaľ sa neobjavia neočakávané hrozby. Očakávania ohľadom vývoja ekonomiky zostávajú pozitívne, no členovia Fedu sa obávajú mierne nízkej inflácie. Odloženie zvyšovania úrokových sadzieb pomohlo akciám - najrozšírenejší index S&P500 znova rástol, od historického maxima ho však stále delí 16 b. Naopak dolár prijal túto správu negatívne a na najlikvidnejšom menovom páre bola poľahky prekonaná rezistencia na úrovni 1,3810 EURUSD a zelená bankovka stále oslabuje.
Škodlivé účinky silného eura sa naplno ukázali na nemeckej obchodnej bilancii, ktorej prebytok sa už tretí mesiac v rade znižuje. Stredajšie výsledky ukázali, že znižovanie spôsobuje najmä klesajúci export, ktorý sa v porovnaní s posledným mesiacom prepadol o 1,3%. Jednoducho, keď euro posilní voči doláru o 10%, európske tovary a služby sa stanú pre spotrebiteľov platiacich v dolároch o ten istý podiel drahšie. Americkí spotrebitelia si preto miesto drahšieho nemeckého auta, kúpia radšej lacnejšie, momentálne napr. japonské.
Na devízovom trhu si v posledných týždňoch suverénne počína aj austrálsky dolár, ktorý voči americkému doláru nepretržite rastie už od januára. Momentálny trend podporili aj dobré dáta z austrálskej ekonomiky. V stredu ráno Austrálsky štatistický úrad zverejnil medzimesačný rast nových úverov o 2,3% (oč. +1,7%), čo bolo výrazne nad očakávaním analytikov. Veľkosť nových pôžičiek býva často dobrým indikátorom vývoja situácie na realitnom trhu, preto lepší, než očakávaný výsledok podporil „aussie“. Podpora prišla aj včera ráno z oblasti pracovného trhu – austrálska ekonomika vytvorila v marci 18,1 tisíc pracovných miest (oč. 7,3 tisíc) a miera nezamestnanosti klesla až o tri desatiny percenta, z 6,1% na 5,8%. Austrálsky dolár za posledných 11 týždňov posilnil voči USD o viac ako 8% a na tomto páre sa momentálne vytvára učebnicový rastový kanál. Vo štvrtok o 18:30 sa pár obchoduje na úrovni 0,9418 AUDUSD, najbližšou technickou prekážkou je až rezistencia 0,9700 AUDUSD, čo z technického hľadiska naznačuje potenciálne pokračovanie nastaveného trendu.
Vývoj AUDUSD, D1
Tento týždeň zarezonoval vo svete aj návrat Grécka na finančné trhy. Podľa viacerých zahraničných zdrojov si Gréci požičali kapitál na finančných trhoch naposledy v marci 2010, no v tom čase pre pretrvávajúce problémy v krajine výnosy z gréckych dlhopisov atakovali vysoké úrovne. Pre Atény bolo nerozumné si za takéto úroky požičiavať a preto sa od toho času spoliehali na finančnú pomoc od Medzinárodného menového fondu a Európskej únie. Včerajšia aukcia mala Grékom priniesť prostriedky vo výške 2,5 až 3 miliardy €. Na finančnú scénu sa opäť dostala aj ruská vláda, ktorá v utorok vyzvala veľké ruské spoločnosti, aby reálne zvažovali presun na moskovskú burzu. Malo by to byť jedným z prevenčných opatrení voči prípadným ďalším sankciám zo strany EÚ, či USA.