lDnešné obchodovanie prinieslo predajný tlak na euro. Postaral sa o to guvernér nemeckej Bundesbank Weidmann, ktorý pre Market News International povedal, že kvantitatívne uvoľňovanie nie je možné vylúčiť ani v eurozóne a o možnosti nasadenia tohto nástroja sa diskutuje aj v rámci ECB. Toto vyjadrenie by nebolo až také prekvapivé, pokiaľ by nevyznelo práve z úst Weidmanna, ktorý je najkonzervatívnejším členom Rady Guvernérov ECB.
Euro sa po tomto vyjadrení dostalo pod tlak na väčšine menových párov. EURUSD vymazal včerajšie zisky a o 16:15 sa obchoduje na úrovni 1,3803. Tento Weidmannov komentár potvrdil naše očakávania, že v eurozóne je možné očakávať v najbližších mesiacoch ďalšie uvoľnenie a týmpádom aj náš výhľad, že pre EURUSD existuje výrazne viac priestoru pre pokles ako pre rast. Najmä keď sa po minulotýždňovej tlačovej konferencii šéfky FEDu Yellenovej posunuli očakávania trhov ohľadom prvého zvyšovania úrokových sadzieb o niekoľko mesiacov dopredu.
Vývoj EURUSD (H4)
Akcie sa dnes obchodujú v zelených číslach, Európske dokonca výrazne. O 16:15 rastie paneurópsky index EuroStoxx50 o 1,3 % a širší americký index S&P500 o 0,2 %. Pondelkové strany európskych akcií sú teda vymazané. Tie rástli od rána, nie je teda možné povedať, že by za tým stála nejaká konkrétna udalosť. K pozitívnym faktorom môžeme okrem úvah o kvantitatívnom uvoľňovaní zo strany ECB pripísať aj rast Conference Board indexu americkej spotrebiteľskej dôvery na šesťročné maximum 82,3b. (oč. 78,7b.)
Ďalšie dnešné čísla jemne sklamali – nemecký IFO index podnikateľskej dôvery klesol zo 111,3b. na 110,7b. (oč. 110,9b.) a anualizované predaje nových domov v USA klesli zo 455 tis. na 440 tis. (oč. 447 tis.). Akcie to ale príliš nezaujímalo, vyzerá to tak, že súčasné úrovne sú pre mnohých investorov atraktívne a korekcie využívajú ako príležitosť pre nákup. Ohľadom rastového trendu v krátkodobom horizonte sme však pri akciách opatrní – aj naďalej sú totiž prítomné rizikové faktory – znižovanie kvantitatívneho uvoľňovania zo strany FEDu, situácia na Ukrajine a netreba zabudnúť ani na sériu zlých dát z Číny.
Dnes ešte budú verejne vystupovať Draghi z ECB (17:00) a Plosser z FEDu (0:00). Na nich nadviaže ráno aj guvernér austrálskej centrálnej banky Stevens (7:00). Zajtra zo správ, ktoré môžu výraznejšie prehovoriť do obchodovania dorazia len februárové jadrové objednávky tovarov dlhodobej spotreby z USA (13:30; oč. 0,3 % m/m).