StoryEditor

USA zažili stratenú poldekádu (komentár)

10.06.2013, 16:27
Namiesto stratenej dekády zaznamenala US ekonomika len polovičnú stratenú dekádu.

Aj keď piatkové dáta z US trhu práce neskončili ohurujúco, údaj stačil na to, aby potlačil akcie vyššie. Obchodníci sa totiž sústredili na to, že dáta nie sú natoľko dobré, aby Fed získal dôvod na veľmi rýchle sťahovanie stimulov. Kým dáta non-farm payrolls skončili lepšie, miera nezamestnanosti naopak stúpla zo 7,5% na 7,6%.

Trh tak nedostal dôvod na okamžité sťahovanie stimulov, no na druhú stranu dáta ani nepoukazujú na príliš zlý stav US ekonomiky. Májový prírastok 175 tis. miest je totiž nižší v porovnaní s priemerným prírastkom 194 tis. počas ostatných šiestich mesiacov.

Tapering sa čaká v októbri

V reakcii na dáta US akcie posilnili, no dlhopisy pokračovali v poklese a teda v započítavaní vyšších úrokových sadzieb v budúcnosti. Prieskum analytikov usporiadaný agentúrou Bloomberg ukazuje, že konsenzu pre stiahnutie stimulov je z aktuálnych 85 mld. USD na 65 mld. USD. Stiahnutie by malo prebehnúť na októbrovom zasadnutí. Aj po „taperingu“, teda o znížení mesačných nákupov dlhopisov, ale ostane menová politika v US stále dostatočne uvoľnená na to, aby podporovala ekonomiku.

Fed najlepšou centrálnou bankou

Hodnotenie stimulov Fedu pre ekonomiku si zaslúži určite vysoké hodnotenie. V porovnaní s tým, čo robí resp. nerobí pre ekonomiku ECB, je americká centrálna banka oveľa proaktívnejšia. Porovnať vývoj v US, Japonsku UK a Španielsku sa nedávno pokúsili analytici banky Standard Chartered. Výsledkom je, že US ekonomika urobila najviac v boji s krízou. Väčšina nutných úprav bilancií už prebehla alebo stále prebieha a monetárne stimuly boli najefektívnejšie.

US najďalej v stabilizácii

Nasledujúca tabuľka sumarizuje toto hodnotenie. Kým v US, Japonsku a UK už bublina nehnuteľností takmer naplno spľasla, v Španielsku je tento proces stále len v začiatkoch. Úprava bilancií domácností všade zaostáva, no v US a v Japonsku pokročila najďalej. Nakoľko do aktuálnej krízy nevstupovali korporácie príliš zadlžené (s výnimkou developerov v krajinách ako Španielsko alebo Írsko), majú firmy už zdravé bilancie. Pri bankách je situácia o čosi horšia, no US a Japonsko sú na tom oveľa lepšie než UK alebo Španielsko.



V hodnotení menovej politiky je Španielsko v totálnej nevýhode a to kvôli ECB, ktorá stanovuje menovú politiku pre všetky krajiny EMU. Kým periféria by potrebovala uvoľnenejšiu menovú politiku, jadro ju má naopak veľmi uvoľnenú. Výsledkom je, že Španielsko dostalo minimálny počet bodov. Najlepšie obstál Fed nasledovaný BoE. O bod horšie skončila BoJ.

Z hodnotenia prorastových stratégií vyšli banke najlepšie Španielsko a US. Aj napriek tomuto svetlému bodu skončilo Španielsko suverénne ako posledné, kým US vyhralo na plnej čiare.

Stratená poldekáda

Podľa Standard Chartered preto miesto stratenej dekády zaznamenala US ekonomika len polovičnú stratenú dekádu. Centrálna banka ako aj vláda totiž reagovali oveľa lepšie než Japonsko v 90-tych rokoch. Očakávajú preto na roky 2014 a 2015 rast až na úrovni 3%.

Výhľad na dnes

Po piatkových dátach z trhu práce je dnešný makroekonomický kalendár prázdny. Po dvojdňovej rely indexu SP500 by ale mohlo prísť vydýchnutie. Dlhopisový trh v US opäť klesá a preto by rezistencia 1646 bodov mohla index SP500 opäť odraziť nadol.
 

Ján Beňák

analytik TRIM Broker

Obchodovanie s TRIM Broker

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
07. máj 2024 11:57