Dnešné obchodovanie sa nesie v znamení nižšej volitility a likvidity, keďže burzy a aj finančné spoločnosti ostali v USA a v Británii z dôvodu štátnych sviatkov zatvorené. Aj napriek minimu nových správ dnes padajú dlhodobé maximá. Paneurópsky index EuroStoxx50 o 16:15 rastie o 0,9 % a obchoduje sa na najvyšších úrovniach od roku 2008 a futures kontrakt na americký index S&P 500 rastie o 0,3 %, čo ho posúva na historické maximá.
Čo sa týka nových impulzov, tak niektoré média si to vysvetľujú víťazstvom stredoľavej Demokratickej strany v talianskych eurovoľbách nad euroskeptickým Hnutím 5 Hviezd, alebo ďalšími signálmi zo strany ECB, že by mohla ďalej uvoľňovať politiku. My tieto udalosti ako impulzy príliš nevnímame, Talianske voľby totiž dopadli podobne, ako ukazovali prieskumy (zopár kresiel navyše pre Demokratov na úkor 5 Hviezd a Berloscuniovcov neznamená nič) a ECB preznačuje uvoľňovanie už niekoľko týždňov. Z nášho pohľadu mohlo byť väčším impulzom pre akcie k rastu prekonanie doterajších maxím v ranných hodinách, nad ktorými boli nastavené čakajúce objednávky, ktoré potom poslali indexy ešte viac nahor.
Na devízových trhoch boli pohyby ešte nižšie. Pri týchto nízkych pohyboch reagoval miernym oslabením novozélandský dolár na o niečo slabšiu obchodnú bilanciu, ktorá skončila v apríli v prebytku 545 mil. NZD (oč. 636). Neskôr však svoje straty skorigoval a o 16:00 sa obchoduje na úrovni 0,8546.
Dnešný vývoj na USDJPY je ukážkou toho, čo hýbe devízovými trhmi pri prázdnom ekonomickom kalendári – technické hranice. USDJPY sa najskôr vybral nahor spolu s akciami, s ktorými má ešte stále solídnu pozitívnu koreláciu, v raste ho však zastavila okrúhla úroveň 102. Následne začal klesať, pričom pokles sa zastavil na hranici 23,6 % Fibonacciho ústupu. Z nášho pohľadu je celkom reálne, že kým sa na trhoch nezvýši volatilita, teda minimálne dnes, by pár v tomto úzkom pásme mohol zotrvať. O 16:00 sa obchoduje na úrovni 101,86.
Vývoj USDJPY (M15)
Zajtrajšie obchodovanie už bude zaujímavejšie. Postarajú sa o to nové dáta z USA – aprílové jadrové objednávky tovarov dlhodobej spotreby (14:30; oč. +0,2 % m/m), marcový Case/Shillerov index zmeny cien domov (15:00; oč. +15,9 % r/r) a májový Conference Board index spotrebiteľskej dôvery (16:00; oč. 83,2b.). Okrem toho bude verejne vystupovať aj guvernér ECB Mario Draghi (15:30)