S katastrofickými scenármi, ktoré varovali pred výrazným prepadom množstva vyťaženej ropy a s ním spojené negatívne scenáre vývoja sociálnoekonomického života na celom svete, sa pred pár rokmi roztrhlo vrece. V skutočnosti sa ale situácia nevyvíja vôbec tak zle, ako sa pôvodne predpokladalo. Neboli síce objavené žiadne obrie náleziská ako v minulosti, vďaka novým technológiám sa ale stali dostupnými aj predtým nedosiahnuteľné ložiská čierneho zlata.
S určitým zveličením by sme mohli povedať, že Spojené štáty sa momentálne topia v rope, čo dobre ilustruje aj graf celkovej produkcie ropy v USA. Množstvo vyťaženej ropy začalo prudko stúpať hlavne po roku 2008, kedy začali americké spoločnosti využívať pri ťažbe ropy horizontálne vŕtanie a extrakciu frakovaním.
Myšlienku ropného zlomu teda do veľkej miery neustále „ohrozujú“ práve nové technológie, ktoré umožňujú ťažbu ropy aj z predtým nedostupných, resp. neekonomických zdrojov. Tento trend bude pravdepodobne pokračovať aj v budúcnosti, obzvlášť v prípade, ak zostane cena ropy dostatočne vysoko, čo bude dostatočným motivátorom na hľadanie nových ložísk, resp. spôsobov ťažby.
Energetickí pesimisti zvyčajne argumentujú, že bridlice nám získali iba trochu viac času a len oddialili aj tak neodvrátiteľný koniec. Viacerí analytici ale už dnes predpokladajú začiatok poklesu množstva vyťaženej ropy až na roky 2025-2030. Podpora venovaná alternatívnym zdrojom energií však môže tento problém vyriešiť ešte skôr, ako dôjde k poklesu produkovaného množstva ropy pod kritickú úroveň. Aj keď v súčasnosti nie sú všetky zdroje zelenej energie samy o sebe ekonomické, vďaka masívnym štátnym dotáciám napreduje ich vývoj rapídne dopredu a je teda celkom možné, že už v priebehu niekoľkých rokov budú konkurovať tradičným zdrojom energie aj cenovo. Jeden fakt ale musíme v každom prípade uznať aj pesimistom - skôr alebo neskôr je teoreticky možné vyčerpať každý neobnoviteľný zdroj. Budovať na tomto fakte investičnú stratégiu ale nemusí byť úplne najlepší nápad.